05.08.2011, 00:00

V známej kauze len podmienka

Spoluobžalovaný v kauze bývalého starostu bratislavskej Rače Pavla Bielika -- Jaroslav Š. -- si za nepriamu korupciu odpyká 12-mesačný trest odňatia slobody s podmienečným odkladom na tri roky.

Odvolanie zamietli

Rozhodol o tom včera Najvyšší súd SR na svojom zasadnutí, keď zamietol odvolanie prokurátora proti takémuto rozsudku nižšieho súdu. Špecializovaný trestný súd v Pezinku uznal Jaroslava Š. 15. februára za vinného z nepriamej korupcie. Zároveň mu udelil trest odňatia slobody na dvanásť mesiacov s podmienečným odkladom na tri roky. Jaroslav Š. podľa rozsudku dostal aj peňažný trest 10-tisíc eur. Bývalého starostu Bielika definitívne oslobodil Najvyšší súd 30. septembra 2010, čím potvrdil skorší rozsudok ŠTS. Nebolo totiž dokázané, že sa stal skutok, pre ktorý bol stíhaný. Predtým však Bielika spolu s Jaroslavom Š. niekdajší Špeciálny súd dva razy uznal za vinných a odsúdil na nepodmienečné tresty.

Bielik podľa obžaloby prijal úplatok 159 969 eur od podnikateľa Pavla Kollára, aby mohol v Rači stavať byty. Exstarosta tvrdil, že vyjadrenie mestskej časti k urbanisticko-architektonickej štúdii, ktorú podal Kollár, nemalo žiadny právny účinok, aj keď bolo v rozpore s územným plánom. Lokalita totiž bola určená na poľnohospodársku výrobu alebo občiansku vybavenosť.

Stratené nahrávky
Bielik poukazoval na množstvo rozporov vo výpovedi svedka a uviedol, že klame. Ešte predtým, ako sa kauza dostala na súd, sa stratili nahrávky z odpočúvania. Ich prepisy sa síce zachovali, ale ako dôkaz pred súdom boli nepoužiteľné. Obžalovaný tvrdil, že peniaze neprevzal, pretože na dohodnuté miesto neprišiel. Údajne sa o pripravovanej policajnej akcii dozvedel.