05.02.2013, 15:28

Sulík: Havalcova firma získala od štátu magickú zákazku

Firma Magic Trading Corporation (MTC) podnikateľa Norberta Havalca, ktorý sa mediálne zviditeľnil v súvislosti s kauzou emisie, aktuálne získala od štátu "zákazku, ktorá sa nedá nazvať inak, ako magická". V reakcii na dnešné informácie denníka Sme to vyhlásil predseda SaS Richard Sulík.

"Zo zmluvy, ktorú zverejnilo ministerstvo hospodárstva, vyplýva, že firma Magic Trading Corporation (MTC) Norberta Havalca má dostať nenávratný príspevok 636.330 eur na podporu inovácií v rámci projektu 'Komplex mobilného rádiologického laboratória'," uvádza denník, podľa ktorého by cieľom projektu nemalo byť samotné laboratórium, ale príprava vstupných predpokladov pre budúcu možnú stavbu takýchto laboratórií".

Exminister obrany, aktuálne poslanec SaS Ľubomír Galko Sulíka doplnil, že po svojom nástupe na ministerstvo identifikoval viaceré obchody, ktoré považoval za nevýhodné a súviseli práve s Havalcom.

"Zistil som, že máme na sklade dvetisíc kusov prístrojov nočného videnia v hodnote viac ako 13 miliónov eur a požiadavka Ozbrojených síl (OS) SR bola zhruba na dve stovky," povedal Galko s tým, že bol týmto nákupom pobúrený. V ďalšom prípade, ktorý sa týkal nákupu tempestovaných počítačov podal aj trestné oznámenie. "Tretí prípad, ktorý chcem spomenúť, bol prípad vojaka 21. storočia, keď OS SR šesť rokov skúmali výstroj a výzbroj a výsledkom tohto v úvodzovkách výskumu bolo niekoľko vzoriek komponentov, ktoré sa dali nakúpiť na internete. Celá táto 'sranda' stála slovenských daňových poplatníkov 3,2 milióna eur," konštatoval Galko. Dodal, že výskum zrušil a podal aj trestné oznámenie. To bolo podľa informácií Sme medzičasom už zastavené.

Exminister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) kolegov doplnil, že rozhodnutie Ficovej vlády podporiť rast inovácií bolo správne, keďže Slovensko sa v rebríčkoch inovatívnosti pravidelne umiestňuje na spodných priečkach. "Odznela informácia, že na inovácie pôjde oveľa väčší objem finančných prostriedkov, predovšetkým z eurofondov, ktoré je treba vyčerpať. Rozumný cieľ, ktorý je možné iba podpísať, sa pretavil do absurdnej realizácie, ktorej výsledkom je tento projekt," vyhlásil Miškov.

"Sú tam veci, nad ktorými sa rozumnému človeku musí pozastaviť rozum. Cieľom tohto projektu nie je vytvorenie komplexu mobilného rádiologického laboratória, ale len vytvorenie predpokladov a východísk pre vytvorenie tohto komplexu," upozornil Miškov s tým, že neobstojí ani argument o podpore vytvárania pracovných miest, keďže na základe tohto projektu ich bude vytvorených len šesť.

"Hrozím sa toho, že medzi projektmi, na ktoré ministerstvo hospodárstva v prípade podpory inovácií uvoľňuje peniaze, sú ďalšie projekty ako tento. Preto vyzývam pána ministra Malatinského, aby okamžite zriadil ministerskú kontrolu," vyhlásil Miškov, podľa ktorého by sa na kontrole projektov na podporu inovácií mohlo podieľať aj ministerstvo financií.

Zmluvu s Havalcovou MTC podpísala podľa denníka Sme Slovenská inovačná a energetická agentúra, ktorá je dcérskou organizáciou ministerstva. "Všetky otázky, ktoré ste položili ohľadom projektu, máte zodpovedané v zmluve, ktorá je uverejnená na internete," reagovala pre denník MTC.

Denník Sme uvádza, že MTC v minulosti uzatvorila zmluvu s bratislavskou firmou DSSI, ktorá je tiež blízka Havalcovi. Za osemdesiattisíc eur si objednala "priemyselný výskum mobilného rádiologického komplexu". "Šéfka predstavenstva MTC Tatiana Svitková neodpovedala na otázku, či si výskum, ktorý ich stál osemdesiattisíc, nechajú preplatiť sumou vyše 600 tisíc eur z eurofondov. Podľa ministerstva hospodárstva je zmluva s DSSI, 'len jednou z mnohých, ktoré prijímateľ v rámci realizácie projektu uzatvoril'. Celková výška príspevku z eurofondov sa tak podľa nich nevzťahuje len na činnosti, ktoré si Havalec kúpil od DSSI, ale na všetky uzatvorené zmluvy s dodávateľmi," uzatvára Sme.