10.12.2012, 00:00

V kauze arcibiskupa Sokola vidí vyšetrovateľ zločin

V kauze trnavského arcibiskupa Jána Sokola (na snímke) vidí vyšetrovateľ zločin.

arcibiskup_jan_sokol_s.jpg
Zdroj: Peter Mayer
„Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre skresľovanie údajov hospodárskej a obchodnej evidencie,“ potvrdil pre HN hovorca trnavskej prokuratúry Mojmír Huna.

Trestné oznámenie podala audítorka, ktorá preverovala hospodárenie počas pôsobenia Sokola. Stalo sa tak po odvolaní Sokolovho nástupcu Róberta Bezáka. Dôvodom mal byť nevýhodný prenájom pozemkov, prevod cirkevných peňazí na Sokolov účet či dvadsať miliónov korún pre občianske združenie jeho synovca. S médiami audítorka nechce hovoriť.

V prípade zatiaľ nikoho neobvinili. Vyšetrovateľ podľa Hunu rozhodne o konkrétnom obvinení po vyhodnotení dôkazov, ktoré teraz zabezpečuje.

Za zločin hrozí tri až osem rokov väzenia. Sadzba môže byť ešte vyššia, lebo podľa vyšetrovateľa bol spáchaný „závažnejším spôsobom“, teda dlhšie obdobie.

Arcidiecéza si objednala nový audit. „Vzhľadom na prebiehajúci audit a šetrenie sa k celej veci nebudeme vyjadrovať,“ povedal hovorca Dušan Kolenčík.

Kolenčík hovorí, že podozrenia nechcú komentovať aj preto, aby nedošlo z ich strany k ovplyvňovaniu.

Chýbajú doklady
Vyšetrovateľ sa pri zdôvodnení trestného konania odvoláva na paragrafy, podľa ktorých mali v Trnave skresľovať účtovníctvo a údaje potrebné na jeho kontrolu. O audítorkinom podaní v lete informovalo Sme. Pochybnosti sa majú týkať dlhého obdobia, preverovali roky 2002 až 2008.

Milióny eur mali podľa trestného oznámenia smerovať k občianskemu združeniu Metropolitánik, ktoré zastupoval Jozef Sokol. Metropolitánik sídli v Jacovciach, kde sa Sokol narodil. Združenie tam stavia domov dôchodcov.

Sokol vo vyhlásení obvinenia odmietol. Vysvetľoval, že jeho priatelia, manželia z USA, v testamente odkázali svoj majetok na charitatívne ciele. Jedným z nich mal byť aj penzión pre dôchodcov.

Audítorka tiež mala zistiť, že v diecéze nebolo evidovaných niekoľko desiatok účtov, na ktoré chodili cirkevné peniaze, a ani rôzne presuny medzi nimi.

Odvolaný Bezák
Pochybnosti boli aj okolo Bezákovho pôsobenia. Vatikán ho odvolal z funkcie okrem iného pre založenie obchodných spoločností – Ninett, Hunt a Hanalex. Bezákovi vyčítali, že boli spravované laikmi mimo územia diecézy, ako aj hospodárenie v nich.

Sokol v súčasnosti žije v Trnave, je na dôchodku. Odvolaného Bezáka poslali do Radvane, kde mal pôsobiť aj výpomocný duchovný.