04.04.2012, 16:23

Glváč sľubuje nulovú toleranciu k pochybeniam

Jedným z nosných pilierov pôsobenia nového ministra obrany Martina Glváča (Smer-SD) má byť v nasledujúcom období aj efektívne šetrenie v rezorte obrany. "Tak ako nám dnes novovymenovaný premiér (Robert Fico, Smer-SD) dáva nulovú toleranciu pri rôznych pochybeniach, tak aj ja budem vyžadovať od vás, aby ste sa na každom poste správali tak, aby sme nemuseli riešiť rôzne kauzy, či už ekonomického alebo iného charakteru. Ja budem takisto postupovať v zmysle biča, ktorý visí nad nami všetkými, teda nulová tolerancia v prípade ľudského zlyhania na akomkoľvek poste," vyhlásil dnes Glváč v príhovore pred vojakmi a zamestnancami rezortu.

Minister obrany dnes tiež opätovne potvrdil, že by sa tajné služby rezortu vnútra - Vojenské obranné spravodajstvo (VOS) a Vojenská spravodajská služba (VSS) - mohli spojiť už k 1. januáru 2013. Na otázku, či na čele VOS ostane Róbert Tibenský, priamo neodpovedal. V príhovore však konštatoval, že považuje predchádzajúce personálne výmeny v tajnej službe za pozitívne. "Mne sa zatiaľ zdá ako odborník na správnom mieste," povedal o Tibenskom minister. "Chcem vás ubezpečiť, že je to odborník na správnom mieste a po tých nechutných obvineniach absolvoval opätovne previerky aj detektor lži - je to čistý, rovný človek," doplnila ho expremiérka Iveta Radičová.

Tá dnes symbolicky odovzdala moc novému ministrovi, keďže viedla rezort po tom, ako o funkciu prišiel Ľubomír Galko (SaS). Bývalá šéfka vládneho kabinetu od svojho nástupcu očakáva, že sa bude riadiť troma hlavnými bodmi. Tými má byť zdokonaľovanie profesionality slovenských ozbrojených síl, modernizácia vojenskej techniky a civilný rozmer armády. Posledný bod Radičová vyzdvihla viackrát aj v rozlúčkovom príhovore. Ozbrojené sily podľa nej zohrali významnú úlohu v boji so záplavami, požiarmi či snehovými kalamitami. "Dôležité je dôsledné nasmerovanie finančných zdrojov na tie oblasti a tam, kde to prináša výsledné efektívne výstupy, a nie rozpracovanie projektov v hodnote vyše 200 miliónov, z ktorých ani jeden nie je dokončený," doplnila Radičová.

Na margo zlúčenia spravodajských služieb expremiérka poukázala na to, že už v súčasnosti existujú tri koncepcie, ako pritom postupovať. "Určite sa na ne pozrieme, pretože netreba niekedy vymýšľať, čo už je vymyslené, ale máme aj vlastnú koncepciu," reagoval Glváč.

Prvá cesta nového ministra obrany by mala smerovať do Bruselu. Ešte predtým sa zrejme stretne s niektorými zo svojich zahraničných partnerov na medzinárodnej konferencii GLOBSEC, ktorá sa bude konať v Bratislave.

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Peter Vojtek sa dnes s expremiérkou symbolický rozlúčil poďakovaním, kyticou a špeciálnou maskáčovou blúzou vo farbách púštneho prostredia.