17.09.2012, 00:00

Kažimír: Vyššie platy učiteľom negarantujem

Minister financií vypočítal, že požiadavka odborárov by štátnu kasu stála 140 miliónov eur.

MInister financií Peter Kažimír. Snímka: TASR/Pavel Neubauer
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer
Desaťpercentné zvýšenie platov učiteľov od januára, ktoré požadujú školskí odborári, bude stáť 180 miliónov eur. Zo štátnej kasy by to ukrojilo 140 miliónov – také sú prvé výpočty ministra finacií Petra Kažimíra. Vyhlásil však, že aj keby si to želal, takúto valorizáciu pedagógom momentálne nevie garantovať.

V diskusnej relácii STV O 5 minút 12 zdôraznil, že robia všetko preto, aby sa im podarilo znížiť deficit verejných financií na tri percentá HDP. Skeptický k učiteľom, ktorí hrozia ďalším štrajkom, ak nebudú splnené ich požiadavky, je šéf rezortu financií práve preto, že na naplnenie tohto cieľa im stále chýba 630 miliónov eur. Tvrdí, že jasno v otázke zvyšovania platov učiteľov budú mať najskôr na prelome septembra a októbra. „Máme čas do 10. októbra, kedy by mal byť rozpočet schvaľovaný na rokovaní vlády. Dovtedy budeme mať jasné stanovisko aj k požiadavkám zamestnancov štátnej a verejnej správy, osobitne učiteľov,“ uviedol Kažimír v STV.

Odborári trvajú na svojom
Ubezpečil však, že platy vyššie o päť percent, ktoré im sľúbila ešte predchádzajúca vláda, budú v tomto roku učiteľom určite vyplatené. Školskí odborári však trvajú na svojich požiadavkách. Okrem desaťpercentného nárastu platov žiadajú aj zvýšiť investície do školstva na šesť percent HDP. „Vláda by mala vychádzať z toho, že je to minimum. Bolo by ešte výhodnejšie, keby ponúkla viac,“ uviedol šéf Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek v diskusnej relácii TA3 V politike.

Ako sú na tom vlastne slovenskí učitelia z pohľadu čísiel? Nástupný tabuľkový plat učiteľa základnej školy je 508,50 eura za mesiac v hrubom. V porovnaní s učiteľskými platmi vo vyspelých krajinách sveta je tretí najnižší. Sú na tom rovnako zle aj ostatní vysokoškolsky vzdelaní ľudia na Slovensku? Nie. „Z pohľadu medzinárodných porovnaní sú požiadavky učiteľov opodstatnené. V základnom školstve naši učitelia s 10- až 15-ročnou praxou zarábali v roku 2010 podľa OECD 45 percent priemerného platu vysokoškolsky vzdelaných ľudí, zatiaľ čo v Česku to bolo 53, v Maďarsku 58, v Poľsku 76 percent a v priemere za celú OECD 82 percent,“ hovorí analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Peter Goliaš.

Zmena priorít? Ťažko
O tom, ako ďaleko nechali jednotlivé vlády zájsť problém s platmi učiteľov, svedčí aj to, že ak by aj odborári presadili desaťpercentné zvýšenie platov, ich postavenie by vo väčšine sledovaných kategórií – nástupné platy, plat po 10 – 15 rokoch praxe, či najvyššie platy, ostalo rovnaké – najhoršie v 35 krajinách OECD.

„Bude zaujímavé sledovať, či sa platy učiteľov stanú pre vládu vyššou prioritou ako napríklad daňové výhody a investičné stimuly pre podnikateľov, na ktoré dáva vláda v roku 2013 takmer 44 miliónov eur, alebo ako kúpa súkromných zdravotných poisťovní, stavba národného futbalového štadiónu, či tretí kanál STV,“ dodáva analytik Goliaš.