29.09.2011, 12:08

SNS sa dotiahla na Sulíkovcov, v parlamente by bola aj SMK

Strana Smer-SD si naďalej udržiava vedúcu pozíciu medzi politickými stranami.

Snímka: TASR/Martin Baumann
Zdroj: TASR/Martin Baumann
Na základe septembrového prieskumu verejnej mienky agentúry Focus by za ňu hlasovalo 43,1 percenta opýtaných. V júli to bolo o 1,4 percenta menej.

Nasleduje SDKÚ-DS s 12,8 percentami, čo je približne na rovnakej úrovni, ako tomu bolo v lete. Preferencie klesli KDH z 11,7 percenta na súčasných deväť percent. Naopak, polepšila si SNS, ktorá má sympatie 8,5 percenta voličov (5,8 percenta - júl), ale aj SaS. Liberálom by svoj hlas odovzdalo osem percent respondentov (6,1 percenta - júl). O celé percento si pohoršil Most-Híd, pričom v septembri by za nich zahlasovalo 5,9 percenta opýtaných. Zákonom stanovenú päťpercentnú hranicu by tak ako v júli prekročila aj SMK, dosiahla 5,3 percenta.

Súčasné koaličné strany by na základe tohto prieskumu mali v Národnej rade (NR) SR už iba 58 kresiel. Smer-SD by obsadil 70 a SNS 14. SMK by v parlamente zastupovalo osem poslancov.

Agentúra od 6. do 13. septembra oslovila 1004 respondentov nad 18 rokov. Položila im nasledujúcu otázku: Predstavte si, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany. Ktorej by ste dali svoj hlas?

TASR o tom informoval Martin Slosiarik z agentúry Focus.