30.05.2010, 14:47

Bugár definitívne vylúčil koalíciu so Smerom

Koalícia Smer-SD a ĽS-HZDS je pre najbližšie štyri roky najlepšou alternatívou pre Slovensko. V diskusnej relácii Na telo televízie Markíza to dnes vyhlásil predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar.

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár. FotoHN/Peter Mayer
V tejto súvislosti viackrát zdôraznil, že tretieho partnera neriešia.

Predseda Most-Híd Béla Bugár, ktorý v relácii s Mečiarom diskutoval, má na vládu so Smerom-SD iný názor. Opätovne povedal najsilnejšej vládnej strane nie, ktoré bude platiť aj v prípade, že by sa do vlády namiesto jeho strany dostal Ján Slota.

Mečiar kritizoval agentúry, ktoré v prieskumoch udávajú ĽS-HZDS preferencie na hranici zvoliteľnosti. "To sú rôzne darebácke agentúry, ktoré zverejňujú výsledky, dokonca jedna z nich je taká, ktorá agentúrou v živote nebola, vysvetlila raz výsledky a na tom potom novinári stavajú," vyhlásil Mečiar a následne zdôraznil: "Odmietam takého špekulácie a bude treba hľadať prostriedky ochrany pred darebákmi z agentúr." Predseda ĽS-HZDS si pomohol aj príkladom predvolebných prieskumov a reálneho výsledku v susednom Česku. Voľby podľa neho ukázali, že agentúry v Čechách "stáli za bačkoru."

Obaja sa venovali aj problematike zákona o dvojakom občianstve. Podľa Bugára sa vzťahy medzi oboma krajinami pokazili. Obyčajní ľudia žijúci na južnom Slovensku však podľa neho napätie nevnímajú tak ako politici. "Samozrejme niektorí vytýkajú Fideszu, že načo bolo potrebné dva týždne pred voľbami takýmto spôsobom zasiahnuť do volebnej kampane, niektorí zas hovoria, že prečo sa tu vytvára atmosféra strachu," vysvetlil Bugár a opätovne potvrdil, že on o dvojaké občianstvo nepožiada. "Ja ako občan SR, ktorý zastupuje aj záujmy povedzme menšín, v tomto prípade Maďarov, tak si nemôžem dovoliť, dať im takýto negatívny príklad. Aby sa nestalo, že tí, ktorí sú sudcami, prokurátormi, hasičmi a pod. zrazu stratia zamestnanie.

Podľa Mečiara sú slovensko-maďarské strany obchodne v poriadku, politicky sú však zmrazené. Zákon o dvojakom občianstve však podľa neho ovplyvní aj maďarsko-európske vzťahy a je zlý nielen vo vzťahu k našim občanom, ale aj napríklad k problematike Schengenského priestoru.