29.07.2010, 15:39

Cuper: Ak sa zrušia Mečiarove amnestie, mala by sa aj Kováčova

Ak by súčasná vládna koalícia ústavným zákonom prekonala amnestie zastupujúceho prezidenta z roku 1998 Vladimíra Mečiara, mala by ešte predtým zrušiť aj amnestiu prezidenta Michala Kováča st. svojmu synovi, obžalovanému z podvodu v kauze Technopol. "Jedno sa bez druhého nedá vyšetriť," povedal pre TASR právnik a bývalý poslanec HZDS Ján Cuper.

Dodal, že podľa neho sa amnestia zrušiť nedá a to ani ústavným zákonom. "Ak sa prijme takýto zákon, možno to bude formálne zodpovedať, ale obsahovo môže takýto zákon celkom dobre ústavný súd zrušiť ako odporujúci princípom právneho štátu a právnej istoty," povedal Cuper.

Ak by súčasná koalícia napriek tomu účelovo schválila avizovaný ústavný zákon, najprv by podľa neho mala zrušiť milosť pre Michala Kováča mladšieho. "Kováčova amnestia tomu predchádzala," upozornil Cuper.

Dnes sa však už podľa neho nemá zmysel k prípadu vracať. "Nič nové sa už nezistí," pripomenul Cuper, že všetci kľúčoví svedkovia už boli vypočutí v iných, súvisiacich kauzách a "nepovedali nič". Naviac, ak boli spáchané nejaké trestné činy, sú podľa Cupera dnes už pravdepodobne premlčané. "Podľa mňa je to len snaha o politickú pomstu, alebo propagandu pána Lipšica," uzavrel.

Na syna exprezidenta Michala Kováča st., Michala Kováča ml. vydal v roku 1994 zatykač Interpol pre podozrenie z podvodu vo výške viac ako dva milióny dolárov v kauze Technopol. V roku 1995 ho neznámi maskovaní páchatelia prepadli, omráčili elektrošokmi a násilne uniesli do Rakúska, kde bol umiestnený do vyšetrovacej väzby.

Dva roky trvajúce politické a právne spory ukončil roku 1997 prezident Michal Kováč st. tým, že udelil svojmu synovi milosť. V roku 1998 amnestoval Vladimír Mečiar páchateľov únosu Michala Kováča ml., hoci prípad ešte nebol vyšetrený a mená páchateľov dodnes nie sú známe.

Vláda sa preto dnes v preambule svojho programového vyhlásenia zaviazala pripraviť ústavný zákon, ktorý má umožniť prekonanie účinkov amnestií zastupujúceho prezidenta Vladimíra Mečiara z roku 1998. Hovorca KDH, ktoré túto pasáž do programového vyhlásenia presadilo, Martin Krajčovič, zdôraznil, že tieto amnestie zamedzili vyšetreniu trestných činov súvisiacich so zavlečením občana Slovenskej republiky do zahraničia.

Na otázku, či je možné prelomiť amnestie ústavným zákonom, právnik Ernest Valko odpovedal, že sa to už v praxi stalo. "Argentínsky najvyšší súd zrušil amnestie z rokov sedemdesiatych, ktoré udelila vojenská junta," upozornil. Podľa Valka nemusí byť pri snahe potrestať vinníkov neprekonateľnou prekážkou ani premlčacia lehota. "Ak by sa argumentovalo premlčaním, je otázne, či bežala premlčacia lehota vzhľadom na to, že nebolo možné uplatniť trestné stíhanie vzhľadom na amnestie, ktoré boli v rozpore s dobrými mravmi," vyhlásil Valko.