23.06.2010, 00:00

Ked podnikateľa aj v politike živí biznis

Vzdajú sa desaťtisícov eur mesačne, budú zarábať 3-tisíc. No len naoko. Podnikatelia, ktorí skončia v parlamente ako noví poslanci, sa budú musieť vzdať vedenia svojich firiem.

Tým však finančne neutrpia, keďže spoločníkmi môžu ostať aj naďalej, iba konateľ bude niekto iný. A takýchto biznismenov ide do parlamentu dosť. Je ich takmer 30. Medzi nimi aj Juraj Droba, poslanec SaS, ktorý sa netají výškou svojho doteraz nadobudnutého majetku.

Celková výška jeho príjmu je 400-tisíc eur za rok 2010 a na účtoch a v cenných papieroch má milión eur. Okrem toho vlastní viacero nehnuteľností v státisícových hodnotách. "Ak si pozriete moje majetkové priznanie, z neho vám vyplynie, že som doteraz zarábal oveľa viac ako poslanecký plat,“ povedal HN Droba. Dodáva, že do politiky ide, lebo chce dokázať zmeniť aspoň základné veci, ktoré si SaS predsavzala.
 

Vodka a golf
Droba má spoločnosť Droba & Partners, ktorú ovláda sám. Musí preto pred vstupom do parlamentu preniesť konateľstvo na niekoho iného. Už to má vyriešené. "Ostane mojou aj naďalej, zamestnávam konateľa, ktorý sa bude o tú firmu starať, ja dočasne pozastavujem svoju konateľskú činnosť.“ Od politiky sa chce po čase vrátiť k podnikaniu.

Okrem firmy, ktorá patrí len jemu, je v ďalších zainteresovaný. Je spolumajiteľom značky svetoznámeho alkoholu, ktorý ide na odbyt najmä v Spojených štátoch amerických s názvom Double Cross Luxury Vodka, a taktiež vlastní spolu s ďalšími podnikateľmi Greenresort Golf Club Hrubá Borša. Ako sám pre HN povedal, svoj doterajší štandard si zachová, keďže mu z firiem budú plynúť dividendy.
 

Podnikavci do parlamentu
Ďalším bratislavským podnikateľom s tromi firmami zo SaS je Martin Chren. Úspešný mladý človek, ktorý je tiež, ako sa hovorí, "za vodou“. Živí sa poradenstvom. Aktuálny stav jeho hotovosti, účtov a cenných papierov je 170-tisíc eur. Vlastní aj dva byty. Postupne odchádza z aktívneho pôsobenia vo svojich firmách. V tej najväčšej, Hayek Consulting, má ďalších štyroch partnerov, takže sa o budúcnosť firmy neobáva. Ďalšie dve sú iba jeho.

"Aktívne poradenstvo budem musieť zavesiť na klinec. Nevidím dôvod sa tých ostatných dvoch zbavovať, určím nového konateľa,“ povedal pre HN. V parlamente chce využiť svoje doterajšie skúsenosti práve z oblasti svojho podnikania. "Napríklad zamestnávateľská oblasť, pre ktorú sme robili rôzne stanoviská k zákonom či rôzne analýzy,“ objasnil Chren.
 

Do politiky bohatí
Aj medzi poslancami strany Most-Híd je biznisman Igor Sidor, ktorý poslaneckým platom nezbohatne. Bohatý už totiž je a nehanbí sa povedať, že do politiky by mali ísť ľudia, ktorí už sú zabezpečení natoľko, aby ich nelákali rôzne úplatky či iné výhody. "Ja sa nehanbím povedať, že nie som chudobný, lebo keď by niekto za mnou prišiel lobovať, ja mu môžem ukázať rovno dvere a vyhodiť ho. Ja už dnes vnímam inak rovinu materiálna,“ tvrdí Sidor pre HN. Má päť firiem a podniká už takmer dvadsať rokov v oblasti recyklácie odpadov.

A v tom chce ostať aj v parlamente. "Chcem byť nápomocný tomu, aby zelená ekonomika, teda podnikanie v rámci recyklovania odpadu, priniesla jednak nové pracovné miesta, a jednak aby Slovensko splnilo dohovory s Európskou úniou v tejto problematike.“ Konateľstvo v Sidorových firmách prevezmú jeho partneri, ktorí ich vraj budú vedieť "ukočírovať“.