03.06.2010, 00:00

Csáky pre HN: Nemám záujem rokovať s Robertom Ficom

Východ so západom chce spojiť rýchlostnou cestou, pre zaostalé regióny žiada špecifické projekty. Tvrdí, že v žiadnej vláde nebude bezvýznamnou figúrkou. Pál Csáky

Smer-SD na najnovších bilbordoch varuje pred vládou, v ktorej by bola SMK. Čakali ste to? 

Je to negatívna kampaň, vo väčšine prípadov sa hovorí, že takáto kampaň účinná nie je. Je to len dôkaz primitivizmu Smeru.

Ste jediný z opozície, kto nepovedal Robertovi Ficovi jasné nie po voľbách. Neprehodnotíte po takomto útoku váš postoj k Smeru? Nepoviete im aj vy ešte pred voľbami: s vami do vlády nepôjdeme?
Nenecháme sa vtlačiť nikým do unáhlených rozhodnutí. Ja sa skôr čudujem ostatným stranám, ktoré majú teraz veľké reči. Slovensko asi nebude mať vládu podľa toho, čo dnes hovoria. Zodpovedný politik uvažuje o tom, s kým pôjde do vlády, až po 13. júni.


[[{"type":"hn-image","fid":"97370"}]]
Ale sám ste teraz povedali, že to, čo robí Smer, je primitivizmus. A aj v otázke dvojakého občianstva ste "na nože“. Nenazbieralo sa už toho nejako veľa? Pravicoví partneri by privítali, ak by ste Smer jasne odmietli už teraz.
My vždy povieme jasné slovo vtedy, keď treba. Aj teraz sme jasne povedali, že SNS je pre nás neprijateľná, lebo nespĺňa kritérium európskej demokratickej strany.

A postoj Smeru k dvojakému občianstvu nie je absolútnou prekážkou?
Vítame prijatie tohto zákona maďarským parlamentom. Čudujeme sa, že na Slovensku, ako v jedinej krajine susediacej s Maďarskom, sa vytvorila takáto hystéria, ktorá je nemiestna. Vyše 200-tisíc občanov Slovenskej republiky má dvojaké štátne občianstvo. My budeme nabádať obe strany, aby disharmónie doriešili.

Viete si teda predstaviť, že budete so Smerom sedieť vo vláde? So stranou, ktorá straší ľudí tou vašou?
V tejto chvíli neuvažujem o tom, s kým by som sedel a s kým by som nesedel v parlamente. Momentálne uvažujem o tom, aby SMK mala 10-percentný volebný výsledok. Potom sa bez nás nemôže urobiť vláda. Verím, že toto, čo robí Smer, ešte nahnevá našich voličov.

Prišlo vám teda vhod to, čo sa rozpútalo okolo dvojakého občianstva?
Niekto by mohol povedať, že pre Smer také bilbordy navrhol agent SMK. Nebudem protestovať. Ale ja som to nepovedal.

Hovoríte, že chcete vytvoriť v prvom rade koalíciu s SDKÚ-DS a KDH. To však s veľkou pravdepodobnosťou nebude stačiť. Čo potom?
A sme pri tom, prečo neodpovedám na manipulatívne otázky, a teraz nemyslím vaše otázky. A tiež prečo považujem za smiešne vyjadrenia iných strán. Na každom mítingu to hovorím a dostávam za to potlesk, že chceme vymeniť túto vládu. Toto je fakt hlúpa, neschopná vláda a nemôže pokračovať v takomto zložení. Chceme urobiť všetko pre to a žiadame mandát od našich voličov, aby sme mohli zostaviť vládu, ktorá by mohla mať jadro SDKÚ, SMK a KDH.

Táto trojica nebude stačiť na porážku Fica. Treba vás viac, ako ste už naznačili. SaS by vám v prípadnej vláde prekážať nemala, ale čo Most-Híd? Pôjde SMK do takej koalície, kde bude aj Béla Bugár?
Most sa do parlamentu nedostane.

Prečo ste si tým taký istý?
Slováci nebudú voliť Most, pretože majú 16 iných strán na výber. Keď sme analyzovali naše volebné výsledky od roku 1990, vždy naši slovenskí priatelia a priaznivci o nás hovorili pekne, že nás majú radi, že nás podporujú, že sme sympatickí. Ale keď už bolo treba voliť, nevolili nás. Môžem vám dať o tom dôkaz, máme takú analýzu. Ak spolu s Mostom získame čo len jedno percento slovenských voličov, to už bude úspech. Na Slovensku je desať percent maďarských voličov, k tomu môžeme prirátať to jedno percento, je to spolu jedenásť percent. A od tohto momentu je to teória hier.

Čo hovorí vaša analýza?
Že SMK má potenciál minimálne 7 až 8 percent, keby sme nič nerobili. A my robíme intenzívnu kampaň, aby sme mali 9 percent. A potom tam už nie je miesto pre Most. Most bol vytvorený na to, aby odobral hlasy nám. Tieto hlasy v prvom skrutíniu prepadnú a v druhom sa vrátia pre toho, kto získal najviac hlasov, teda Ficovi. Ten Maďar alebo Slovák, ktorý bude voliť Most, bude voliť de facto Fica.

Prieskumy však ukazujú, že aj SMK je na hranici zvoliteľnosti do parlamentu, už bola aj pod ňou. Ak sa ani jedna z maďarských strán nedostane do parlamentu, kto bude na vine?
SMK sa dostane do parlamentu.

Vôbec nepripúšťate možnosť, že ostanete pred bránami Národnej rady?
Bugár robí neprijateľné kroky a kroky, ktoré nahrávajú Ficovi. Toto som vám ochotný povedať, ale nič viac. Čísla nepustia.

V súboji s Mostom sa spoliehate na SMK ako značku, ktorú ľudia poznajú už roky. Ale v Moste je Bugár - najpopulárnejší maďarský politik.
Typickí voliči SMK sú konzervatívni, 40- a viacroční, žijú v malej dedine a keď idú voliť, idú voliť masovo SMK. Toto nevedia odhadnúť tí prieskumníci, ktorí skúmajú pracie prášky a majú určité vzorky ľudí. Tí ľudia nekopírujú celú voličskú verejnosť. Ja vám to nehovorím len tak. My sme si tiež dali urobiť prieskum verejnej mienky. Dva boli len medzi občanmi maďarskej národnosti, dva boli regionálne, skúmali sme naše šance v regiónoch, kde je zastúpená maďarská menšina.


[[{"type":"hn-image","fid":"97369"}]]
Čo vám vyšlo?
Pod sedem percent nie sme. A pomer SMK a Most je 7 ku 3.

Maďarská strana by bola silnejšia jedna. Vy ste sa rozdelili, Bugár a niekoľkí ďalší od vás odišli. Mali by ste v blížiacich sa voľbách väčšie šance spolu. Maďarský volič mal istotu, teraz možno váha. Cítite vinu za tento rozkol?
Je to hriech. Je to falošná hra motivovaná Robertom Ficom. Bugár je bábka. Pre peniaze a podnikanie nás zradil. Rokovali s nami ešte koncom mája 2009, že chcú ostať u nás, pri čom už mali zaregistrovanú stranu aj portál. To znamená, že už mali aj názov strany. Je to veľmi neférové, škodí to. Je to strana na jedno použitie. Ako bola Ľuptákova strana, SOP alebo ANO.

Bugár tvrdí, že sa s vami nevedel dohodnúť pre vaše rozdielne a podľa neho zlé myšlienky o uberaní sa strany.
Je to absolútna lož. Ja som nikdy nerokoval sám. V Rožňave na poslednom rokovaní republikovej rady koncom mája minulého roka mám deväťdesiat svedkov na to, že Bugár nehovorí pravdu.

Rozdiel medzi SMK a Mostom je aj v tom, že vašu stranu otvorene podporuje maďarská strana Fidesz Viktora Orbána, ktorá je považovaná za nacionalistickú. Ako konkrétne vás podporujú? Robia to teraz pred voľbami aj osobne?
Nás podporuje Európska ľudová strana a všetky jej členské strany. Teší nás to.

Takže sa nezúčastňujú na vašich mítingoch a podobne?
Nie.

Tá podpora je teda čisto slovná?
Áno, v deklaratívnej rovine a politická.

Neobávate sa, že takáto pomoc vám môže aj poškodiť? Nie všetci voliči maďarskej menšiny sú presvedčení o tom, že by ste mali mať také blízke vzťahy s maďarskou vládnou stranou...
To necháme na voličov.

Neobávate sa teda toho?
Ja verím voličom a aj tomu, že sa správne rozhodnú 12. júna.

Vy ste sa nechceli spájať do pravicovej koalície pred voľbami. Ak Fico bude vedieť zostaviť vládu a pravica opäť ostane v opozícii, nebudete cítiť vinu v tom, že ste sa ako opozícia nespojili už pred voľbami?
Ak by sme sa spojili, bola by to falošná politická hra, lebo by sme tlačili Roberta Fica, aby urobil znovu túto katastrofickú koalíciu, a to nechceme. Ešte raz absolútna priorita je, aby sa nezopakovala súčasná koalícia, aby nemohla pokračovať. Toto nebolo premyslené, ani pán Dzurinda to nemal premyslené a ani tí, ktorí o tom snívali.

Ako si teda predstavujete vládnu koalíciu, ak sa nepodarí spojenectvo čistej pravice? S SNS do vlády nepôjdete v žiadnom prípade...
Ak Robert Fico bude mať 27 percent, tak je tam vysoká pravdepodobnosť, že sa dostane do opozície, zákonite alternatíva SDKÚ - KDH - SMK bude mať okolo 40 percent a môže pozvať ďalšieho. Ale ak Robert Fico bude mať 35 percent, situácia môže byť iná.

Robert Fico vyhrá voľby, pozve vás možno na rokovanie o vládnej spolupráci...
Nemám záujem ísť na rokovanie s Robertom Ficom.

Nebudete s ním rokovať po voľbách?
Nemám záujem rokovať.

A keď vás pozve?
Po 13. júni môžeme hovoriť o všetkých reálnych alternatívach.

Viete si predstaviť vládu Smer - SMK - HZDS? Ak sa teda strana Vladimíra Mečiara dostane do parlamentu.
V prípade HZDS by som súhlasil s tým, že budú mať vážne ťažkosti. Skôr sa prikláňam k tomu, že sa nedostanú do parlamentu, inými slovami, vaša otázka je bezpredmetná. Ale môžu sa nakoniec dostať. Viete si potom predstaviť takú trojkoalíciu?
To je ako v rozprávke, hypotetické otázky. Do 12. júna pre SMK platí SDKÚ a KDH.

Takže nehovoríte jasné nie ani Vladimírovi Mečiarovi, ktorý sa voči menšinám v minulosti nesprával dvakrát korektne...
Ja sa správam zodpovedne a smejem sa tomu, že niektoré politické strany každý mesiac dajú iné vyhlásenie. Keď sa pozriete na vyhlásenia KDH, analyzujte to od októbra minulého roka, je to zábavné. Aj trošku správanie pána Dzurindu. My sme pokojní, zodpovední, bojujeme o voliča a akékoľvek také otázky sú špekulatívne.

Prijmete maďarské štátne občianstvo?
Je to vec môjho osobného rozhodnutia. Včera na rokovaní poslaneckého klubu viacerí členovia vyhlásili, že majú o to záujem. A ostatné veci nebudeme zverejňovať, kto, kedy a ako. Je to vec každej osoby.

Neprekáža vám, že stratíte slovenské?
Nestratím slovenské. Je to protiústavné, je to proti medzinárodným konvenciám a po tretie ani nevieme presný počet tých, ktorí už majú dvojaké občianstvo. Je to vec každého. To sa bude teraz kontrolovať na ulici, kto má dva pasy?

V zákone je ohlasovacia povinnosť...
Je to ďalšia hlúposť.

Smer-SD aj SNS hovorili, že ide o bezpečnostné riziko.
Bezpečnostné riziko je vládna koalícia.

No hovoria, že je to už len krok k autonómii. Nemôže si takto maďarská strana otvoriť cestu k autonómii?
Odpoveď je nie. Hlúposť je infekčná. Smer a Robert Fico boli v roku 2006 iní ľudia a lepší ľudia. Ján Slota na nich nejako zapôsobil. Treba si dať pozor na dezinsekciu a koaličných partnerov. Smer ide prudkou krivkou dole.

Takéto udalosti mobilizujú aj vašich voličov, ako ste už predtým povedali, ale aj voličov SNS. Nie je to dvojsečná zbraň?
Uvidíme 12. júna. Teraz sú to špekulácie.

Pred chvíľou ste povedali, že Smer je infikovaný SNS a ide to s ním dole vodou. Tak sa ešte raz pýtam. Ak by ste išli do koalície so Smerom, necítili by ste sa ako nejaká bábka v rukách Roberta Fica? SNS a HZDS boli v podstate podriadenými...
Csákyho sa bojí veľa politikov, mnohí strašia Csákym slovenskú spoločnosť úplne neopodstatnene. SMK je seriózna strana a Csáky je seriózny partner. Dá sa o Csákym všeličo hovoriť, ale to, že by bol bábka a že by bol bezvýznamná figúrka, to by bolo prehnané.

Vo vláde so Smerom by sa vám to nemohlo stať?
V žiadnej vláde.

Viete si predstaviť, že by ste po boku Smeru vedeli reálne presadiť menšinové otázky?
Kvôli čomu by sme išli do vlády, ak by sme nevedeli nič presadiť? Vy sa pýtate na konkrétneho partnera, ale to sme už vybavili. Viem, že ste tvrdá súperka, ale aj ja som tvrdý súper. Čo sa týka budúcich partnerov hypotetických, je jasné, že chceme presadiť aspoň 90 percent nášho programu.

Vo všetkých údajoch o vývoji nezamestnanosti práve južné regióny Slovenska patria k tým problémovým. Trpia aj nedostatočným prílevom investícií. Pri SMK sa často akcentuje národnostný rozmer jej politiky, ale ako chce pomôcť juhu ekonomicky?

Treba podporiť malých a stredných podnikateľov vrátane tých, ktorí zamestnávajú sami seba. Treba vypracovať špecifické projekty pre tieto regióny. To by mohlo byť riešením. Druhým momentom je vrátiť sa k tomu, čo som presadil vo vláde v roku 2005. Že by sme "rajonizovali“ Slovensko ani nie na úrovni okresov, ale obvodov. Všetky formy podpory vrátane eurofondov by sme prideľovali na základe objektívnych kritérií. Tým by sme mohli pomôcť zaostávajúcim regiónom alebo minimálne zastaviť ich prepad. Dve najkritickejšie oblasti sú Gemer a severovýchodná časť Prešovského kraja.

Množstvo ľudí z juhu Slovenska pracovalo v Maďarsku a v čase hospodárskej krízy prišli o prácu. Na Slovenskej strane zas chýbajú investori. Je možné im pomôcť práve v spolupráci s maďarskou stranou aj s pomocou eurofondov určených na cezhraničnú spoluprácu?
Určite, ak sa dopracujeme k tomu, že slovenská a maďarská vláda budú schopné rokovať aj o rozumných veciach. Môže byť využitý synergický efekt, pretože aj severovýchod Maďarska je zaostalý. Tam by sa mohli realizovať spoločné projekty i v oblasti infraštruktúry. Je totiž nebezpečné deliť krajinu na bohatý západ a chudobný východ. Najväčšie problémy v kampani mám s tým, čo povedať mladým ľuďom, ktorí majú dve - tri deti, manželka ešte má nejakú prácu, manžel stratil zamestnanie a chcú odísť z toho regiónu. Nie je dobré, že sa regióny vyľudňujú. Tento trend treba zastaviť.

Ako to teraz vyzerá s prácou v Maďarsku?
V tom najlepšom období tam robilo 27-tisíc ľudí denne. Je to typický príklad win-win riešenia. Títo ľudia dostávali namiesto slovenskej štátnej podpory normálny plat. Bolo to výhodné tak pre maďarský priemysel, ako aj pre štát, ktorý získal peniaze z daní. Výhodné to bolo aj pre Slovensko, keďže títo ľudia minuli peniaze zarobené v Maďarsku u nás. V súčasnosti takto za prácou chodí k susedom 17- až 18-tisíc ľudí, ale aj to je veľa. A to väčšinou od Štúrova na západ.

V minulosti, keď bola SMK vo vláde, bol sporom s ostatnými stranami plán výstavby diaľnic. Väčšinou "slovenské“ strany ťahali diaľnice cez Žilinu, SMK presadzovala južný variant. Teraz sa už na juhu stavia R1, pomôže to?
Z dôvodu nacionalistickej slepoty slovenskej vlády sa prijímajú absolútne hlúpe rozhodnutia. Spojiť Bratislavu s Košicami diaľnicou cez Tatry ja najväčšia hlúposť. Je to desaťkrát drahšie ako na juhu, kde je rovina. Z tých peňazí, čo sa investovali do výstavby diaľnic, by už bola rýchlocesta na juhu hotová. Severný variant je kvôli tunelom a premosteniam nielen drahší na výstavbu, ale aj na prevádzkovanie. My presadzujeme výstavbu cesty R7 - obchvat okolo Bratislavy, okolo Šamorína, ísť okolo Nových Zámkov na Lučenec. Je to elegantné a lacné riešenie. Nemusí to byť ani diaľnica. Stačí rýchlostná cesta.

Máte ambície meniť aj operačné programy na čerpanie eurofondov?
Určite. Niektoré veci sú fixované Európskou komisiou, ale dá sa o tom hovoriť. Aj tam sa môže zmeniť štruktúra. Dôležité je smerovať peniaze do problémových oblastí a určiť priority, ako malé a stredné podnikanie, infraštruktúru... Treba to nastaviť tak, aby eurofondy nešli na nástenkové tendre. Toto je najväčšia chyba Ficovej vlády: prázdnota v hlavách a len partikulárne záujmy.

Kto je Pál Csáky
Bývalý podpredseda vlády pre ľudské práva a menšiny počas oboch Dzurindových vlád (1998 až 2006), predsedom SMK sa stal koncom marca 2007. Od roku 1990 bol pri každých voľbách zvolený za poslanca parlamentu. Do zjednotenej SMK prišiel spolu s Bugárom z MKDH. Dnes je poslancom NR SR. Preferencie SMK boli v máji na úrovni 5,1 % (Polis) a 5,9 % (Focus).

[[{"type":"hn-image","fid":"97349","attributes":{"width":"507","height":"469"}}]]