25.11.2007, 10:57

Na vlakových tratiach došlo v sobotu k dvom nešťastiam

Tragédie na slovenských železničných tratiach sprevádzali poslednú novembrovú sobotu. Okolnosti smrti jedného muža v Kysuckom Novom Meste a jednej ženy v Považskej Bystrici vyšetruje polícia.

"Pred vchodovým návestidlom do železničnej stanice Kysucké Nové Mesto, v smere od Žiliny, v sobotu o 18:20 zrazil a usmrtil nákladný vlak 35-ročného muža z okresu Čadca," informoval hovorca Železničnej polície Jozef Búranský. Podľa rušňovodiča muž náhle vstúpil na koľaj vo vzdialenosti asi 50 metrov od rušňa a postavil sa čelom k prichádzajúcemu vlaku a ostal stáť s rozpaženými rukami, popísal situáciu Búranský. Ako ďalej dodal, rušňovodič nedokázal pre krátku vzdialenosť zrážke zabrániť. "Už pred udalosťou bola nahlásená nezvestnosť tohto muža a aj po ňom pátrala polícia, lebo sa zmienil, že si siahne na život," uviedol hovorca ŽP. Mŕtveho identifikoval jeho švagor.

Druhý prípad železničného nešťastia sa stal v sobotu v Považskej Bystrici, kde na železničnej stanici našli usmrtenú na prvej dopravnej koľaji 59-ročnú ženu z obce Domaniža, okres Považská Bystrica. "Na koľaji ju spozoroval rušňovodič prichádzajúceho nákladného vlaku, začal okamžite brzdiť, ale vlak prešiel ponad telo ženy," uviedol Búranský. Žena mala amputovanú dolnú polovicu tela. "Železničná polícia prehliadala všetky vlaky, ktoré predtým prešli uvedeným úsekom a na jednom osobnom vlaku našla biologický materiál, ktorý odoslala na kriminalistickú expertízu," informoval hovorca ŽP.

Od začiatku roka doteraz umrelo na železniciach v SR z rôznych príčin už 86 osôb. "V absolútnej väčšine to bolo pri kolízii s vlakom," uviedol Búranský.