07.01.2008, 16:32

Václav Klaus ukončí svoje funkčné obdobie návštevou Slovenska

Poslednou zahraničnopolitickou aktivitou prezidenta Českej republiky (ČR) pred ukončením jeho funkčného obdobia tradične býva návšteva Slovenska. Tejto tradícii zostal verný aj súčasný český prezident Václav Klaus, ktorý vo štvrtok a v piatok absolvuje dvojdňovú oficiálnu pracovnú návštevu Slovenska. Prvý deň bude v Bratislave, druhú polovicu pobytu strávi v Topoľčiankach. Počas návštevy u nás ho bude sprevádzať manželka Lívia Klausová.
Vo štvrtok v bratislavskom Prezidentskom paláci privíta V. Klausa prezident SR Ivan Gašparovič s manželkou Silviou Gašparovičovou. Prezidenti budú na stretnutí bilancovať uplynulé obdobie a diskutovať o zmenách, ktoré obe krajiny prekonali za posledných päť rokov. Predovšetkým ide o vstup do Európskej únie a schengenského priestoru, alebo uskutočnenie ekonomických a spoločenských reforiem. Prezidenti budú hovoriť aj o aktuálnych multilaterálnych otázkach, medzi ktoré patrí napríklad vývoj v EÚ po prijatí Lisabonskej zmluvy, ktorú Česká republika ešte nepodpísala. Slovensko i ďalšie členské štáty majú pred sebou kľúčové obdobie jej ratifikácie a implementácie. Slovenská republika je presvedčená, že po prijatí Lisabonskej zmluvy bude môcť EÚ fungovať efektívnejšie a lepšie čeliť globálnym výzvam.
Do štvrtkového programu návštevy V. Klausa je zaradené aj stretnutie so slovenským premiérom Robertom Ficom. Prezidentské páry SR a ČR potom navštívia Gymnázium na Tomášikovej ulici, kde sa stretnú so študentmi maturitných ročníkov. Po slávnostnej večeri si Václav Klaus a Ivan Gašparovič s manželkami pozrú v novostavbe Slovenského národného divadla činoherné predstavenie Tančiareň.
V piatok bude V. Klaus v Topoľčiankach. Navštívi Topoľčiansky zámok, ktorý bol letným sídlom prezidentov Československej republiky. Hlavu ČR privítajú aj v Národnom žrebčíne, Zubrej obore a Vinárskych závodoch Topoľčianky.
Česká republika je tradične druhým najvýznamnejším obchodným partnerom Slovenska, hneď za Nemeckom. V roku 2006 sa obchod s ČR podieľal na celkovom zahraničnom obchode SR trinástimi percentami pri obrate v hodnote 337,4 mld Sk. Za osem mesiacov roku 2007 dosiahol obrat nášho zahraničného obchodu s ČR 219,5 mld. Sk. Úzke historické, kultúrne, politické, spoločenské, ekonomické a najmä medziľudské väzby medzi Slovenskom a ČR vytvárajú priestor na vyvážené priateľské a partnerské vzťahy a spoluprácu vo všetkých oblastiach. Česká republika bude preto naďalej naším najbližším a najvýznamnejším partnerom.
Informovalo tlačové oddelenie Kancelárie prezidenta SR.