21.06.2007, 10:17

Odsúdení môžu v Žiline pracovať pre mesto

Odsúdení majú v Žiline možnosť odpykať si trest prácou pre mesto. Mestský úrad v spolupráci s Okresným súdom v Žiline využíva možnosť aplikovať alternatívne tresty v prospech širokej verejnosti. V marci tohto roka začal pre mesto pracovať prvý odsúdený, od júna sa k nemu pripojil ďalší.
"Aplikovanie alternatívneho trestu sa stretlo u občanov s kladným ohlasom a túto aktivitu mesta ocenili aj nezávislí odborníci v hodnotení Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy," informoval agentúru SITA hovorca Mestského úradu v Žiline Martin Barčík. Odsúdení pomáhajú pri sťahovaní nábytku a robia čistiace a natieračské práce.
"Alternatívny trest má vysokú morálnu hodnotu a nespochybniteľné preventívne účinky. Možnosť odpracovať si trest a spraviť niečo užitočné pre mesto je podľa môjho názoru vhodný spôsob nápravy a zároveň povzbudenie niekoho, kto možno len chvíľkovo zlyhal," uviedol žilinský primátor Ivan Harman. Nejde však o páchateľov závažnej trestnej činnosti.
Odsúdených má na starosti zodpovedný pracovník Mestského úradu v Žiline a odpracovanie trestu kontroluje probačný a mediačný úradník žilinského okresného súdu. Výkon trestu povinnej práce nie je na Slovensku až tak známy, do praxe sa dostal minulý rok. Využíva ho len niekoľko miest, v Žiline tak urobili prvýkrát.