29.10.2007, 11:18

Minister Jureňa plní príkazy ĽS-HZDS, ohrozuje tak lesy

Ekofórum obviňuje ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu, že koná na politickú objednávku ĽS-HZDS, ktoré ho nominovalo do funkcie, a svojimi krokmi spôsobí lesné kalamity. Ochranári kritizujú jeho Správu o zdravotnom stave lesov, ktorú predložil do pripomienkového konania. Aktivisti žiadajú jej stiahnutie. Na webovej stránke www.changenet.sk už odštartovali kampaň, v ktorej chcú získať 300 podpisov. Takúto hromadnú pripomienku plánujú predložiť ministerstvu. Doteraz získali do 50 podpisov. Ekofórum tvrdí, že minister na jednej strane chce presadiť výrazné zvýšenie ťažby, na druhej strane žiada o peniaze zo štátnej kasy na výsadbu smrečín. "Cieľom (správy) je "posvätiť" navýšenie ťažieb a masívny prílev verejných peňazí do lesného hospodárstva, najmä do štátnych lesov. Tomuto cieľu bola podriadená aj tendenčná, miestami až nezmyselná argumentácia," píše sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla Elena Pätoprstá z Ekofóra.
Materiál predpokladá, že na budúci rok pôjde na zabránenie zhoršovania zdravotného stavu lesných porastov s prevládajúcim zastúpením smreka 355 miliónov korún, v roku 2009 by malo ísť 500 miliónov. Správa tiež počíta s tým, že v rokoch 2008 až 2009 sa predá nadbytočný majetok štátu za 250 miliónov korún. "Ekofórum sa obáva, že takýmto spôsobom môže dôjsť ku skrytej privatizácii štátnych lesov," uvádza sa v stanovisku.
V predloženej správe sa im nepozdáva ani to, že ministrovi životného prostredia Izákovi ukladá vydávať súhlasy a výnimky na zásahy do prírodných rezervácií. Považujú to za zásah do nestrannosti správneho konania. Aktivisti upozorňujú, že obchod s drevom je na Slovensku veľmi netransparentný a objavuje sa tu korupcia. "V tlači už boli publikované upozornenia pracovníkov drevospracovateľského priemyslu, že umelo podcenené kalamitné drevo obratom ruky predávajú za vyššie ceny priekupnícke firmy, prepojené na politické strany súčasnej vládnej koalície," pripomínajú aktivisti z Ekofóra.