13.10.2007, 15:56

Stranu naďalej vedie Martináková

Slobodné fórum naďalej povedie Zuzana Martináková. Dnes o tom rozhodli delegáti straníckeho snemu v Bratislave. "SF sa vracia na politickú scénu, začínam naplno pracovať," vyhlásila dnes na tlačovej besede Martináková po zvolení za predsedníčku.

Zdôraznila, že SF dokáže do politiky pritiahnuť nové tváre a váži si, že do strany vstupujú noví ľudia vtedy, keď začína od nuly.

SF zostáva podľa Martinákovej stredopravým subjektom, ktorý chce v ekonomike obhajovať liberálne princípy. Dodala, že SF si vie v ekonomických témach predstaviť spoluprácu s pravicovými stranami a v sociálnej oblasti s ľavicou. Nechce však otvárať témy charakteristické pre ľavicové strany, ako je napríklad eutanázia. "Slovensko dnes má iné problémy. Nemienime otvárať témy, ktoré rozdeľujú spoločnosť," zdôraznila Martináková. Slobodným ide skôr o to, aby vláda netrestala úspešných, čo sa podľa nej stále deje. SF pripravuje na najbližšie obdobie výjazdy do regiónov i pravidelné tlačové besedy.

Po straníckych rozporoch, ktoré v roku 2006 stáli SF účasť v parlamente, by už nemalo byť ani stopy. "Už je vyleštené, má to vysoký lesk. už to nie je len urobenie základného poriadku," uviedla Martináková.

Delegáti na návrh Martinákovej zvolili aj šiestich podpredsedov strany. Stali sa nimi doterajší podpredseda Jozef Hurban, košický krajský predseda SF František Zika, Mário Lelovský, kardiochirurg Peter Lukáč, primátor Novák Dušan Šimka a novinárka Ľudmila Farkašovská.

Slobodné fórum založil 13. januára 2004 so skupinou ďalších poslancov SDKÚ Ivan Šimko po sporoch s Mikulášom Dzurindom, ktoré vyústili do odvolania Šimka z funkcie ministra obrany v druhej Dzurindovej vláde. Ustanovujúci snem Slobodného fóra sa konal 27. marca 2004. Jeho prvou predsedníčkou, a dosiaľ aj jedinou, sa stala Zuzana Martináková. Prvé voľby, na ktorých sa SF zúčastnilo, boli voľby do Európskeho parlamentu v roku 2004. SF v nich získalo 3,25 percenta hlasov. V parlamentných voľbách v roku 2006 podporilo SF 3,47 percenta voličov. Odvtedy SF pôsobí ako neparlamentná politická strana.