05.11.2007, 12:10

Dzurinda vyzval Pašku, aby podpísal schválené znenie zákona

Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda vyzýva predsedu parlamentu Pavla Pašku, "aby sa nepohrával so základnými pravidlami demokracie a rešpektoval ústavu a podpísal iba také znenie zákona o sociálnom poistení, aké bolo odhlasované v Národnej rade SR".

V prípade, že Paška "urobí podvod a text, ktorý vyšiel z legislatívneho odboru NR SR, podpísal," bude Dzurinda iniciovať s podporou opozičných partnerov mimoriadne rokovanie parlamentu s návrhom na odvolanie Pašku z funkcie. Ak by predsa len novela nadobudla platnosť po takomto zásahu legislatívneho odboru NR SR, obráti sa opozícia na Ústavný súd SR. Dzurinda je zároveň presvedčený, že bez politického požehnania by si legislatívny odbor parlamentu netrúfol takýto podvod urobiť.
Legislatívny odbor Národnej rady SR nezapracoval do novely zákona o sociálnom poistení schválený pozmeňujúci návrh poslankyne Ivety Radičovej (SDKÚ-DS), ktorý vypúšťa možnosť vstúpiť do druhého piliera počas prvého polroka budúceho roka. Vyplýva to zo schváleného znenia novely zákona o sociálnom poistení, ktoré je zverejnené na internetovej stránke parlamentu. Parlament minulý týždeň pri hlasovaní o pozmeňujúcich návrhoch k novele zákona o sociálnom poistení schválil v spoločnej správe umožnenie vstupu do druhého piliera počas prvého polroka budúceho roka niektorým skupinám ľudí. Spravodajkyňa Jana Vaľová (Smer-SD) však po schválení spoločnej správy dala hlasovať aj o protichodnom pozmeňujúcom návrhu poslankyne Ivety Radičovej (SDKÚ-DS), ktorý umožnenie vstupu do druhého piliera počas prvého polroka budúceho roka vylučoval pre všetky osoby s výnimkou mladých ľudí. Poslanci aj tento pozmeňujúci návrh schválili.