03.12.2007, 07:36

Dzurinda: Ficov vinohrad je schváleným stavebným pozemkom

Vinohrad slovenského premiéra Roberta Fica v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto leží na oficiálne schválenej stavebnej parcele. Na dnešnej tlačovej besede v Bratislave to uviedol predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Dzurinda si na podporenie svojich tvrdení o tom, že R. Fico nehovoril pravdu, ak hovoril, že jeho pozemok s rozlohou 800 štvorcových metrov sa môže používať iba ako vinica, na tlačovú besedu priniesol príslušnú dokumentáciu. Podľa Dzurindu boli pozemky v lokalite Koziarka, kde leží Ficova vinica, na základe záväzného nariadenia hlavného mesta Bratislavy č. 7 z roku 2005, preklasifikované na stavebné pozemky. Nariadenie schválilo mestské zastupiteľstvo Bratislavy 24. novembra 2005, účinnosť nadobudlo 1. januára 2006. Poslanci SDKÚ-DS za reklasifikáciu viníc na stavebné pozemky nehlasovali, tvrdí Dzurinda. Poslankyňa NR SR za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská na tlačovej besede uviedla, že kataster nehnuteľností nešpecifikuje, či je daný pozemok stavebný, hovorí len o druhu pozemku. Pozemok sa stáva stavebným na základe nariadenia hlavného mesta, kataster nehnuteľností s tým nič nemá, dodala.
Dzurinda ďalej uviedol, že pozemok, ktorý Fico kúpil v roku 2002 krátko pred tým, ako o jeho reklasifikácii hlasovalo mestské zastupiteľstvo, bol súčasťou urbanistickej štúdie Podhorský pás z rokov 1996-98. Podľa územného plánu Bratislavy schváleného 31. mája 2007 sa v prípade Koziarky hovorí o území určenom na nízkopodlažnú rodinnú výstavbu. "Tam, kde má pozemok pán Fico, ide skutočne o vinice, ale zároveň so súhlasom o vyňatie z pôdneho fondu, uviedol Dzurinda a dodal, že podľa špecifikácie v územnom pláne ide o budúce bratislavské "Beverly Hills". Uviedol, že ho navštívil jeden z občanov, ktorí sa rozhodli kúpiť pozemok v danej lokalite. Starosta mestskej časti Nové Mesto Richard Frimmel občanovi podľa Dzurindových slov potvrdil, že na Koziarke sa budú po vybudovaní inžinierskych sietí stavať rodinné vily.
V súlade v výsledkami prerokovania štúdie, bol v roku 2002 prediskutovaný návrh zmien a doplnkov aktualizácie územného plánu. Prvý pokus o preklasifikáciu veľkej parcely na stavebné pozemky neprešiel, uviedol Dzurinda a dodal, že obstarávateľkou urbanistickej štúdie bola doktorka Anna Č., ktorá si na jej spracovanie a predmetnú diskusiu zadovážila odborníkov. Štúdiu prerokovali v januári 2005. Hlavné mesto Bratislava vydalo k urbanistickej štúdii stanovisko 16. februára 2005. Doktorka Anna Č. pôsobila aktívne v tom zmysle, aby sa parcela s celkovou plochou 28 600 štvorcových metrov previedla z parcely viníc na parcelu stavebných pozemkov, uviedol Dzurinda. Podľa jeho názoru nie je vylúčené, že doktorka Anna Č., ktorá lobovala za reklasifikáciu viníc na pozemky a pani, ktorá R. Ficovi predala vinicu za 37 000 Sk, je tá istá osoba. Dzurinda sa pýta, či to mal byť úplatok, alebo sa súčasný premiér, ktorý pozemok kúpil ešte ako opozičný poslanec NR SR, chcel vyhnúť dani za prevod majetku.
Dzurinda trvá na tom, že Fico by mal pozemok na Koziarke vrátiť štátu a podobnú podmienku by mal dať Vladimírovi Mečiarovi, pretože vo Veľkom Slavkove získala pozemok firma blízka jemu. Nech Fico verejne vyzve firmu, aby pozemok vrátila. Ak podmienku Mečiar nesplní, Fico by ho mal vyhodiť z koalície. Pokračoval, že z jeho strany nejde o nič osobné, chcel iba dokázať, že Fico klamal, keď tvrdil, že na jeho vinici nemožno stavať.