02.02.2007, 15:56

Fico: Vojna v Iraku je nesprávna

Vojna v Iraku je neuveriteľne nespravodlivá a nesprávna a aj preto slovenská vláda rozhodla o stiahnutí aktívnej ženijnej jednotky z tejto krajiny. Vyhlásil to na tlačovej besede premiér Robert Fico, ktorý potvrdil, že vojaci opustili túto krajinu.

Vojna v Iraku je neuveriteľne nespravodlivá a nesprávna a aj preto slovenská vláda rozhodla o stiahnutí aktívnej ženijnej jednotky z tejto krajiny. Vyhlásil to na tlačovej besede premiér Robert Fico, ktorý potvrdil, že slovenskí vojaci, ktorí pôsobili v Iraku v operácii Trvalá sloboda, opustili v stredu večer túto krajinu. Na území Iraku zostalo v Bagdade päť slovenských dôstojníkov, ktorí pôsobia v rámci výcvikovej misie NATO - NTM-I. Šiesti vojaci zostávajú pôsobiť v Iraku v rámci misie Trvalá sloboda v štábnych funkciách. Na Slovensko by sa malo 95 vojakov 7. rotácie vrátiť do konca februára. Technika by mala byť na Slovensko prepravená letecky, loďami a železnicou do 4. apríla. "Urobíme všetko preto, aby odsun prebehol, čo najrýchlejšia," vyhlásil ďalej Fico. Bude tak naplnené uznesenie vlády a časť z programového vyhlásenia vlády, aj keď z medzinárodného hľadiska toto rozhodnutie nebolo jednoduché a boli sme pod obrovským tlakom, doplnil.
Vstup cudzích vojsk do Iraku spôsobilo obrovské napätie a bezpečnostná situácia je tam katastrofálna. Slovenský premiér zdôraznil, že podľa jeho názoru, "otázka bezpečnosti Iraku má byť vecou len a len irackých vnútorných bezpečnostných síl". Slovensko chce irackej strane pomôcť darovaním štyroch odmínovacích kompletov Božena, munície a ponúka aj školenie Iračanov na slovenskom území.
Vojaci sa z Iraku stiahli v dvoch častiach, technika išla v piatich konvojoch. Pri presune došlo k poškodeniu techniky ale skôr nesprávnou manipuláciou, čo sa momentálne preveruje, uviedol minister obrany František Kašicky. Vojaci boli prepravení bez problémov letecky, iba presun časti vojakov skomplikovalo počasie a bezpečnosť, dodal. V operácii Iracká sloboda pôsobilo od roku 2003 spolu 716 slovenských vojakov. Štyria vojaci pri pôsobení v tejto misii zahynuli. V roku 2004 to bola trojica vojakov - poručík in memoriam Vladimír Simonides, poručík in memoriam Miroslav Frkáň a poručík in memoriam Peter Dinga - zahynuli pri mínometnom útoku. Minulý rok zomrel na následky výbuchu nástražného systému rotmajster in memoriam Rastislav Neplech. Premiér Robert Fico v tejto súvislosti vyhlásil, že Slovensko v tejto krajine zbytočne stratilo štyroch ľudí. Odsun vojakov stojí približne 32 miliónov korún ale "ak by stál aj miliardu, tak by sme vojakov stiahli". Nebudeme merať peniazmi bezpečnosť našich ľudí, ktorí tam nemajú čo robiť, podčiarkol.

Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu.