04.02.2006, 18:33

Obyvatelia Podvažia v Považskej Bystrici sa boja pretrhnutia hrádze

Obyvatelia mestskej časti Podvažie v Považskej Bystrici, ktorým priesak koryta prívodného kanála pri Váhu zatopil 20 domov, sa obávajú pretrhnutia hrádze. Dispečer Povodia Váhu uviedol, že by sa to nemalo stať, no celkom túto možnosť nevylúčil. Obyvatelia Podvažia sú vytopení už ôsmy deň.

Obyvatelia mestskej časti Podvažie v Považskej Bystrici, ktorým priesak koryta prívodného kanála pri Váhu zatopil 20 domov, sa obávajú pretrhnutia hrádze. Dispečer Povodia Váhu uviedol, že by sa to nemalo stať, no celkom túto možnosť nevylúčil. Obyvatelia Podvažia sú vytopení už ôsmy deň. Priesak koryta vážskeho prívodného kanála v Považskej Bystrici spôsobil mráz. Ten zapríčinil, že sa pretrhlo betónové tesnenie. Priesak vody podľa obyvateľa Podvažia Milan Lukáča zvýšil hladinu spodnej vody o sedem metrov, ktorá zatopila pivnice a niektorým domom aj narušila ich základy. "Máme tu kanál plný vody, no nebojte sa," povedal Lukáč.
Obyvatelia Podvažia sú vytopení už ôsmy deň, mesto Považská Bystrica vyhlásilo III. stupeň povodňovej aktivity až v piatok. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa mestského úradu Marianna Nemcová, situácia je stabilizovaná, zasadol krízový štáb a prípadné problémy bude riešiť. Vodu z rodinných domov obyvatelia priebežne odčerpávajú. Povodie Váhu znížilo hladinu vody v kanáli na prevádzkové minimum. Podľa Nemcovej je Slovenský vodohospodársky podnik, š.p., OZ Piešťany pripravený znášať náhrady prípadných škôd.
Ešte v piatok hovorkyňa Nemcová informovala, že podnik Povodie Váhu sa aj za pomoci potápačov pokúša lokalizovať miesto priesakov, aby mohol odstrániť netesnosti koryta. Dispečer Povodia Váhu to však vyvrátil, podľa jeho slov boli potápači pri Bytči, kde je podobný problém a ešte nevie, kedy sa potápači dostanú do Podvažia.