01.08.2006, 18:35

Fico: Milionárska daň by sa mala týkať aj poslancov

Predseda vlády Robert Fico dnes naznačil, že hranicou nadštandardného príjmu, ktorý by mal byť zdaňovaný tzv. milionárskou daňou, bude možné považovať už aj plat poslanca. Ten je v súčasnosti bez paušálnych náhrad vo výške 51 900 Sk. Premiér si myslí, že takýto plat je už nadštandardný. "Bolo by smiešne, keby sme zaviedli daň pre osoby, ktoré zarábajú nadštandardne a poslanci a členovia vlády by tam neboli zaradení," dodal. Neočakáva, že by zo strany poslancov vládnej koalície došlo k nejakému odporu.
Predseda KDH Pavol Hrušovský bol zdržanlivý. "Počkáme si na konkrétny návrh zákona. Prekvapený je však z toho, prečo to Ficova vláda nedala priamo do vládneho programu.
Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš zdôraznil, že Ficom avizovaná hranica znamená, že vyššia stredná vrstva ako lekári, niektorí vysokoškolskí učitelia, slobodné povolania, budú progresívne zdaňovaní. "Znamená to jednoducho trestanie za úspech, znamená to zníženie motivácie," dodal. Zároveň podotkol, že naozaj bohatí ľudia, najmä podnikatelia, nemajú žiadny problém preniesť si svoje daňové zaťaženie z fyzických na právnické osoby a tým sa dane zvyšovať nebudú.
Prezident Ivan Gašparovič nevie, aká bude hranica pre tzv. milionársku daň. Ak by so svojím príjmom bol takto zdaňovaný, nebude mu to prekážať. "Nebude to také, že by ma to finančne zruinovalo," dodal.