31.10.2006, 14:01

NASA dnes rozhodne o osude Hubblovho vesmírneho teleskopu

Šéf americkej Národnej agentúry pre letectvo a vesmír (NASA) Michael Griffin by mal dnes ohlásiť, či sa uskutoční posledná vesmírna misia raketoplánu, ktorá by mala pomôcť 16-tonovému Hubblovmu vesmírnemu ďalekohľadu zotrvať ďalších päť rokov na zemskej orbite. Ako uviedol Griffinov hovorca Dean Acosta, riaditeľ mal víkend na rozhodnutie, či misiu povolí alebo zamietne. Svoje rozhodnutie by mal ohlásiť dnes o 16:00 SEČ z Goddardovho centra vesmírnych letov v marylandskom Greenbelte, neďaleko Washingtonu, odkiaľ sa Hubblov teleskop monitoruje.
Medzinárodná vedecká komunita sa jednohlasne zhoduje na tom, že by misia mala prebehnúť a predĺžiť tak život jedného z najpodstatnejších teleskopov sveta. Bez misie by ďalekohľad, ktorý na orbitu vyniesli v roku 1990, skončil so svojou prácou v roku 2008 alebo 2009. Inžinier a fyzik Griffin bol už v minulosti za renováciu Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu, no na druhej strane nechce riskovať životy posádky raketoplánu. "Ak to dokážeme urobiť bezpečne, chceme to urobiť," zopakoval Griffin niekoľkokrát v posledných mesiacoch. Šéf NASA na začiatku svojej kariéry spolupracoval na programe Hubblovho teleskopu a označil ho za "jeden z najväčších vedeckých nástrojov všetkých čias". Od februára 2003, keď nešťastie raketoplánu spomalilo americký vesmírny program, je prvoradá bezpečnosť. Tragédiu neskôr pripísali poškodeniu tesniacou penou pri štarte, ktorá narušila tepelný plášť raketoplánu. Niekoľko mesiacov po tejto tragédii Griffinov predchodca Sean O'Keefe zrušil misiu na opravu Hubblovho ďalekohľadu, napriek veľkému nesúhlasu vedcov z celého sveta.
Keď sa začiatkom roku 2005 dostal Griffin do vedenia NASA, ohlásil, že prehodnotí O'Keefeove rozhodnutie o misii k teleskopu. Napriek obrovskému úsiliu o bezpečnosť, procedúram po tragédii raketoplánu Columbia a trom úspešným misiám, sa NASA ešte stále obáva o životy astronautov. Jeden z problémov, ktoré by mohli pri oprave Hubblovho teleskopu nastať je, že ak by sa poškodil tepelný plášť raketoplánu, jeho posádka by nemala možnosť útočiska v Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Okrem toho NASA chce lety raketoplánov ukončiť v roku 2010, pričom pre čiastočné dokončenie výstavby ISS je potrebných ďalších 15 inžinierskych misií, čo sú v priemere tri lety za rok. Prípadná misia k teleskopu by pripadla na začiatok roka 2008, pričom v pohotovosti na Zemi by mal byť i druhý raketoplán, ktorý by vyštartoval pre prípad záchrannej misie. Počas misie by teleskopu mali vymeniť šesť stabilizačných zotrvačníkov a batérie. Astronauti by tiež mali vymeniť infračervený spektrometer, ktorý nefunguje od roku 2004 a nainštalovať dva nové komponenty, vrátane širokouhlej kamery, ktorá by mala zachytávať tmavé oblasti vesmíru a prvé galaxie, ktoré vznikli po veľkom tresku.