19.09.2017, 00:00

Pellegrini má plán B, ako nám zachrániť eurofondy

Ešte nedávno bola podľa podpredsedu vlády pre chyby v rezorte školstva reálna hrozba, že peniaze z Bruselu nevyčerpáme.

Žiadne nenávratné dotácie, ale výhodná pôžička pre vedecké aktivity. To je podľa vicepremiéra pre investície Petra Pellegriniho riešenie, ako uchrániť eurofondy, ktoré by sme inak nemuseli stihnúť minúť.

V rozhovore pre HN povedal, že by sme ich vedeli presunúť do takzvaných finančných nástrojov v spolupráci s Európskou investičnou bankou.

​„Tieto nástroje sa budú môcť použiť ako návratné zdroje na podporu rizikovejších vedeckých aktivít, ktoré by nefinancovali banky, ale je tam veľký predpoklad, že za tým budú tržby a z nich sa budú môcť tieto peniaze vrátiť,“ uviedol s tým, že si plán overujú u Komisie.

Tá potvrdila, že takýto postup je nielen možný, ale vo veľkej miere podporovaný. „Ciele a opatrenia operačného programu výskum a inovácie ostanú zachované a v podstate sa mení len forma podpory,“ spresnila Jana Cappello zo Zastúpenia Európskej komisie u nás.

​Takýto nástroj nevyrieši nedostatok financovania, reagovala Renata Hall z projektu To dá rozum. Pre vysoké školy a univerzity môže byť podľa nej problém zobrať si pôžičku.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.