19.09.2017, 00:00

Pellegrini má plán B, ako nám zachrániť eurofondy

Ešte nedávno bola podľa podpredsedu vlády pre chyby v rezorte školstva reálna hrozba, že peniaze z Bruselu nevyčerpáme.

Žiadne nenávratné dotácie, ale výhodná pôžička pre vedecké aktivity. To je podľa vicepremiéra pre investície Petra Pellegriniho riešenie, ako uchrániť eurofondy, ktoré by sme inak nemuseli stihnúť minúť.

V rozhovore pre HN povedal, že by sme ich vedeli presunúť do takzvaných finančných nástrojov v spolupráci s Európskou investičnou bankou.

​„Tieto nástroje sa budú môcť použiť ako návratné zdroje na podporu rizikovejších vedeckých aktivít, ktoré by nefinancovali banky, ale je tam veľký predpoklad, že za tým budú tržby a z nich sa budú môcť tieto peniaze vrátiť,“ uviedol s tým, že si plán overujú u Komisie.

Tá potvrdila, že takýto postup je nielen možný, ale vo veľkej miere podporovaný. „Ciele a opatrenia operačného programu výskum a inovácie ostanú zachované a v podstate sa mení len forma podpory,“ spresnila Jana Cappello zo Zastúpenia Európskej komisie u nás.

​Takýto nástroj nevyrieši nedostatok financovania, reagovala Renata Hall z projektu To dá rozum. Pre vysoké školy a univerzity môže byť podľa nej problém zobrať si pôžičku.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 21% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.