18.09.2017, 00:00

Problematické okresy zaostávajú v pomoci

Regionálne rozdiely sa nezmenšujú, štát chce preto urýchliť presun financií do najmenej rozvinutých častí.

Infografika
Zdroj: HN

Takzvané regionálne príspevky boli zriadené ako nástroj na podporu najmenej rozvinutých častí Slovenska, ich čerpanie je však veľmi pomalé. Obrovským problémom je byrokracia. „Doteraz bolo podaných 25 žiadostí o regionálny príspevok, ktoré žiadatelia po viacnásobnom pripomienkovaní museli prepracúvať. To predlžuje lehotu schvaľovania,“ hovorí o aktuálnom stave čerpania v okrese Trebišov prednosta okresného úradu Rastislav Petrovič.

Rozdelili len 3 milióny eur
Na tento a minulý rok boli vyčlenené prostriedky v celkovej výške 20 miliónov eur, väčšina z nich sa však na miesto určenia vôbec nedostala. Vláda má na svojom účte ešte 17 miliónov eur, ktoré chce rozdeliť najchudobnejším okresom. Splnomocnenec vlády pre najmenej rozvinuté regióny Anton Marcinčin preto avizuje, že dôjde k radikálnemu zjednodušeniu celého systému, tak, aby sa peniaze čo najrýchlejšie prerozdelili.


Regionálne príspevky sú majú smerovať na podporu tvorby nových pracovných miest. Sú určené na pomoc samosprávam pri realizácii takzvaných akčných plánov, ktoré majú znížiť ich zaostávanie. Dostať sa k nim môžu nielen miestne inštitúcie, ale aj právnické osoby na základe vypracovaných projektov.


Splnomocnenec vlády Anton Marcinčin však už počas leta avizoval, že je s čerpaním problém. „Nefunguje to z dôvodu prílišnej byrokracie. Problémom je absolútna neschopnosť štátu flexibilne a rýchlo reagovať,“ povedal v júli pre HN. Celkovo dokázala vláda za necelé dva roky podporiť v dvanástich okresoch len 41 projektov.


Rozdiely sa prehlbujú
Kľúčovým problémom najmenej rozvinutých regiónov je vysoká nezamestnanosť. Práve ona zároveň rozhoduje o tom, ktoré okresy môžu dostať podporu od štátu. Podmienkou je nezamestnanosť vyššia ako 1,6-násobok

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.