13.09.2017, 00:00

Únia zatrávni strechy za 33 miliónov

Bez zvýšených nárokov na statiku domov sa dajú na ich strechách urobiť aj zelené plochy.

zelené domy
Zdroj: Reuters

Nedostatok zelených plôch. Aj to je príčina, prečo mestá na Slovensku trápia čoraz väčšie horúčavy. Pomôcť môžu aj zelené strechy, ktoré sa dnes dajú inštalovať rýchlo a jednoducho, bez zvýšených nárokov na statiku budov. Mestá môžu na ne získať financie z eurofondov. Uzávierka výzvy je 29. septembra.

Nedostatok zelených plôch v mestách najviac pociťujeme v lete pri dlhodobých horúčavách. Betónové plochy sa nedokážu cez noc ochladiť, sálajú teplo aj po zmene počasia a ohrievajú vzduch o niekoľko stupňov. Skutočnosť, že naše mestá zaostávajú v zeleni za zahraničnými, dokazujú aj mapy zaznamenané v európskom Urban Atlase, ktoré boli zhotovené podľa snímok z roku 2006.


Betónové mestá
Odvtedy sa situácia ešte zhoršila. „Z našich krajských miest je so zeleňou na tom najhoršie Trnava. Z jej plochy je len 1,58 percenta mestská zeleň a 2,03 percenta aj s lesmi. Spolu s ňou trojicu najmenej zelených miest tvorí Bratislava a Košice. Tie majú podiel zelených plôch spolu s lesmi 11,05 percenta a 16,15 percenta,“ informuje Karol Smolík z portálu geoweb.sk.

Ako dodáva, najlepšie z krajských miest je na tom Banská Bystrica s 1,47 percentami mestskej zelene a 56,08 parcentami spolu s lesmi. Pri takomto trende, keď mestá nedokážu udržiavať zeleň

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.