12.09.2017, 00:00

Dodatok zmluvy má zmieriť koalíciu

V koaličnej dohode sa najnovšie hovorí aj o tom, že odvolanie ministra bez súhlasu dotknutej strany bude hrubým porušením zmluvy.

Lídri koaličných strán Andrej Danko, Robert Fico a Béla Bugár podpísali dodatok.
Zdroj: TASR

Viac ako mesiac trvalo koaličným partnerom, aby urovnali krízu, ktorá vypukla po tom, čo predseda SNS Andrej Danko siedmeho augusta vypovedal koaličnú dohodu. Dostali sa do nej mechanizmy, ktoré majú podľa jednotlivých lídrov predchádzať vzniku ďalších sporov.

1. Čo bolo podstatou krízy?
Začiatkom augusta šéf národniarov Danko prakticky bez predchádzajúcich rokovaní vypovedal koaličnú dohodu, ktorá upravuje vzťahy v koalícii. Fakt, že to urobil bez prípravy, postupne potvrdili viacerí členovia koalície. Partnerom to oznámil cez médiá. Otázny však bol dôvod, prečo tak konal. Postupne sa ukazovalo, že v koalícii so Smerom mal pocit, že SNS ťahá za kratší koniec a takýmto krokom sa snaží získať lepšie postavenie. Z radov národniarov prenikali informácie, že sa im nepáči, ako im Smer preberá niektoré témy. Podpredseda SNS Jaroslav Paška spomenul aj to, že Smer ich nechcel púšťať do funkcií v regiónoch.

Na rozdiel od koaličných kríz z minulosti nebola tá súčasná hodnotovým sporom, čo priznal aj predseda strany Most-Híd Béla Bugár v rozhovore pre HN. „Neviem, či ste zaregistrovali, ale veľakrát predseda SNS povedal, že nechajte ma dýchať. To znamená, že chce mať viac priestoru. Ale ten si musíte vybojovať,“ povedal Bugár. Koaliční partneri sa teda spor rozhodli vyriešiť dodatkom ku koaličnej dohode, v ktorom nanovo definujú niektoré orgány koalície a komunikáciu.

2. Čo sa podarilo dostať do dodatku?
Súčasťou dodatku, alebo lepšie povedané, novej koaličnej dohody, sú zatiaľ len technické parametre, ktoré nastavujú vzťahy medzi vládnymi stranami. O programových prioritách sa včera predsedovia koaličných strán zmienili iba

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.