07.09.2017, 00:00

Chýbajú učitelia, absolventi idú za lepším

Situácia je oproti vlaňajšku horšia. Riaditelia hľadajú pedagógov.

žiaci, škola
Zdroj: Pavol Funtál

Na základnej škole vo Veľkom Grobe z okresu Galanta v minulosti nemali problém nájsť učiteľa na prvý stupeň. „Keď sme hľadali učiteľa pred siedmimi rokmi, tak bolo žiadostí dosť, bolo z čoho vyberať,“ spomína dlhoročná riaditeľka Jana Brinzová. Tento rok, keď potrebovali opäť posilniť učiteľský zbor, prišla len jedna žiadosť: „Bola som zaskočená,“ dodala.

Absolventi sú, učitelia nie
V Grobe by pritom radi zamestnali aj absolventa, ktorého by si „vychovali“. No i to je problém. A nielen na tejto škole. Mnohé inštitúcie stále nemajú kompletný učiteľský zbor. Riaditelia hľadajú najmä matematikov, informatikov či fyzikárov. Mladí o učenie záujem nemajú a ak aj pedagogické fakulty vyštudujú, zlákajú ich iné odbory a vyššie platy. Svoje životopisy na základné a stredné školy neposielajú. „Celkový počet učiteľských miest zverejnených od júna do augusta bol 743. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku to bolo o 140 pozícií viac,“ upozorňuje Martin Menšík z portálu profesia.sk.

„Sídlime v Nitre, kde je pedagogická fakult

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.