30.08.2017, 00:00

Lekári čakajú, či im štát preplatí náklady na eHealth

Šéf Národného centra zdravotníckych informácií Peter Blaškovitš o príplatkoch pre lekárov dlhodobo rokuje s poisťovňami.

Peter Blaškovitš
Zdroj: Archív NCZI

Niekoľko stoviek eur. Toľko môže stáť lekára prechod na elektronické zdravotníctvo podľa odhadov prezidenta Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva Petra Makaru. A priplatiť si bude musieť aj veľa tých, ktorí potrebné zariadenie už majú. IT firmy im totiž kvôli práci navyše zdvihnú poplatky za spravovanie softvéru. Riaditeľ národného centra zdravotníckych informácií Peter Blaškovitš o kompenzácii pre lekárov dlhodobo rokuje s poisťovňami. A aj keď majú lekári zákonnú povinnosť pripojiť sa od januára, Národné centrum zdravotníckych informácií ich chce motivovať, aby nemeškali.

Zatiaľ iba Dôvera
„Uvažujeme napríklad o určitom príplatku za využívanie elektronického zdravotníctva,“ povedal pre HN Blaškovitš. Takýto spôsob víta aj analytik INEKO Dušan Zachar. Otázkou však stále zostáva, ako sa k tomu postavia zdravotné poisťovne, ktoré by museli vynaložiť viac peňazí. Príspevky lekárom za pripojenie do eHealth zatiaľ pre HN potvrdila iba jediná – Dôvera. Podľa PR manažéra Mateja Štepianskeho chcú uplatňovať platby vyššie o približne 5 – 6 percent, tak ako je to teraz v rámci ich elektronizácie.


Prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva Peter Makara však tvrdí, že 5- až 6-percentné mesačné zvýšenie platieb by náklady na eHealth síce pokrylo, financie navyše však potrebujú bez ohľadu naň. Aj preto poisťovni vypovedali zmluvy a o lepších platobných podmienkach rokujú v súčasnosti aj s ďalšími dvoma. Všeobecná zdravotná poisťovňa v súčasnosti tiež zvýhodňuje ambulantných lekárov, ktorí používajú ich interný elektronický systém. Hovorkyňa Viktória Vasilenková k otázke vyšších platieb uviedla, že ich elektronická služba sa automaticky stane súčasťou eHealthu.


Najmenšia poisťovňa Union chce podľa hovorkyne Beáty Dupaľovej-Ksenzsighovej svoju „prípadnú finančnú podporu“ lekárom predostrieť až v prvom štvrťroku budúceho roka, keď má už eHealth plne fungovať. V minulosti však peniaze navyše na tento účel odmietali a stále pripomínajú, že príspevok na správu a rozvoj elektronizácie zdravotníctva už

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.