30.08.2017, 00:00

Lekári čakajú, či im štát preplatí náklady na eHealth

Šéf Národného centra zdravotníckych informácií Peter Blaškovitš o príplatkoch pre lekárov dlhodobo rokuje s poisťovňami.

Lekári čakajú, či im štát preplatí náklady na eHealth
Zdroj: Archív NCZI

Niekoľko stoviek eur. Toľko môže stáť lekára prechod na elektronické zdravotníctvo podľa odhadov prezidenta Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva Petra Makaru. A priplatiť si bude musieť aj veľa tých, ktorí potrebné zariadenie už majú. IT firmy im totiž kvôli práci navyše zdvihnú poplatky za spravovanie softvéru. Riaditeľ národného centra zdravotníckych informácií Peter Blaškovitš o kompenzácii pre lekárov dlhodobo rokuje s poisťovňami. A aj keď majú lekári zákonnú povinnosť pripojiť sa od januára, Národné centrum zdravotníckych informácií ich chce motivovať, aby nemeškali.

Zatiaľ iba Dôvera
„Uvažujeme napríklad o určitom príplatku za využívanie elektronického zdravotníctva,“ povedal pre HN Blaškovitš. Takýto spôsob víta aj analytik INEKO Dušan Zachar. Otázkou však stále zostáva, ako sa k tomu postavia zdravotné poisťovne, ktoré by museli vynaložiť viac peňazí. Príspevky lekárom za pripojenie do

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.