28.08.2017, 00:00

Za dlhmi nemocníc sú poisťovne, hovorí odborár

Podľa Petra Visolajského sú súkromné nemocnice ziskové, pretože šetria na personáli.

Peter Visolajský - predseda Lekárske odborové združenie (LOZ)
Zdroj: Peter Mayer

Peter Visolajský je predsedom lekárskeho odborového združenia už päť rokov. V stredu na svojej tlačovej konferencii uviedol, že s eurofondmi na ministerstve zdravotníctva sa nakladá podozrivo. Väčšina štátnych nemocníc sa k nim totiž v prvej výzve kvôli dlhom nedostane. Aj napriek vyjadreniam odborníkov, že proces je transparentný, stále trvá na svojom. V rozhovore pre HN okrem iného hovorí o dôvodoch zadlženosti našich nemocníc, vplyve finančnej skupiny Penta v zdravotníctve a aj o korupcii.

V stredu ste povedali, že eurofondy sú na ministerstve zdravotníctva prideľované zvláštne. Reagoval na to aj minister Drucker na piatkovej tlačovej konferencii. Z čoho ste v tomto tvrdení vychádzali?
V kritériách, ktoré zadal minister Drucker pre možnosť čerpať eurofondy je podmienka „nebyť podnikom v ťažkostiach“. Táto podmienka je v prípade štátnych nemocníc ako príspevkových organizácií nezmyselná a vyraďuje z možnosti uchádzať sa o eurofondy väčšinu štátnych nemocníc v prospech súkromných nemocníc. Rovnako takáto podmienka nie je ani v Českej republike, pri čerpaní tých istých eurofondov pre nemocnice. A v konečnom dôsledku krízový minister Drucker nepredstavil žiadne opatrenia, ktoré by zabránili zadlžovať sa nemocniciam ani v budúcom roku, čiže väčšina štátnych nemocníc sa na základe tejto podmienky nebude môcť uchádzať o eurofondy ani budúci rok.


A čo ozdravné plány nemocníc, ktoré avizuje a podmienka, že ak sa budú ďalej zadlžovať, nebudú môcť pristúpiť k ďalším kolám oddlženia?
Ak neriešime príčinu zadlžovania, tak sú to len prázdne reči. Sám minister povedal, že sa nemocnice budú zadlžovať aj po oddlžení.


Nepomôže väčšia hmotná zodpovednosť riaditeľov, na ktorej chce minister pracovať?
Pozrite sa na riaditeľov, ktorých neodvolal napriek vážnym kauzám, niektorých dokonca povýšil. Ako nemocnica hospodári, je o riaditeľstve a o hmotnej zodpovednosti sa dá narozprávať veľa, ale ako dopadla napríklad kauza CT ? Alebo kauza operačných stolov na 500-kilových pacientov? Hoci zákony boli napísané aj pri týchto kauzách, nikto nebol potrestaný. Drvivá väčšina riaditeľov nemocníc zostala bez zmeny aj za ministra Druckera. Bývalý riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava napriek hroznému hospodáreniu a kauze nemocničných parkovísk dnes pracuje na ministerstve zdravotníctva.


Poďme späť k eurofondom. Odborník, ktorého HN oslovili, tvrdí, že proces na ministerstve je transparentný a táto podmienka je pri čerpaní fondov EÚ bežná.
Nemocnice, hlavne fakultné a univerzitné, nie sú a nemôžu byť „podnikom v ťažkostiach“. Už len z toho dôvodu, že ich dlhy preberá štát na základe zákonnej podstaty príspevkovej organizácie, teda de facto nemôžu skrachovať. A štát ani nemôže pripustiť, aby sa stali podnikom v ťažkostiach, ktorý by nedokázal vykonávať svoju funkciu. Už dnes vieme, že sa štátne nemocnice budú oddlžovať, v tomto svetle sa javí ako nezmyselné najprv rozdať eurofondy súkromným ziskovým zariadeniam a následne oddlžovať ostatné nemocnice zo štátneho rozpočtu.


Pôsobíte vo fakultnej nemocnici v Nitre, kde takmer pred rokom vypukol škandál s nedostatkom anestéziológov, pacientov nemal kto uspávať. Aká je situácia teraz?
Nemocnica sa v minulosti a ešte aj v súčasnosti borí s personálnymi problémami. Chýbajú zdravotné sestry aj skúsení lekári.


Je to však jedna z mála štátnych nemocníc, ktorá nemá dlhy po splatnosti.
Zisk, ktorý mala nemocnica, je určite aj výsledkom nedostatku personálu. V súčasnosti nie je možné, aby bolo takéto zariadenie ziskové, a nemalo by to vážne následky na jeho fungovanie.


A čo súkromné ne

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.