21.08.2017, 00:00

Prvý pokus skončil fiaskom. Neúspešných ukrajinských lekárov čaká reparát

Už tento týždeň sa začne prihlasovanie na nové skúšky, doteraz ich urobilo iba 7 percent prihlásených.

Štátna nemocnica, Mickiewiczova ulica
Zdroj: Pavol Funtál

Na Slovensku pôsobí takmer 400 lekárov z Ukrajiny, najviac na východe a juhu. Pozície sú voľné aj pre ďalších. Nahradiť by mali našich doktorov, ktorí smerujú na západ. Záujem o túto pracovnú silu má napríklad najdôležitejší hráč v zdravotníctve, skupina Penta. Problém je však s uznávaním vzdelávania.


Príliš ťažké skúšky
Názory na doktorov spoza východnej hranice Únie sa rôznia. Podľa niektorých odborníkov by bez nich bolo v niektorých regiónoch ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti, keďže naši absolventi húfne odchádzajú. No časť expertov je presvedčená, že ich vzdelanie nedosahuje európske štandardy. Týmto hlasom nahráva aj fakt, že doplňujúcu skúšku, ktorú musia absolvovať zatiaľ zvládli len piati zo 71 prihlásených.

Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko má na to vysvetlenie. „Podľa našich informácií sú skúšky absolútne neprimerané a neprešli by nimi ani slovenskí lekári,“ hovorí. Najbližšia sa chystá v októbri. Tento týždeň však majú byť zverejnené okruhy otázok a prihlásiť sa môžu aj lekári, ktorí neuspeli, keďže na reparát majú nárok po pol roku.


Posudzovanie vzdelania Ukrajincov sa sprísnilo minulý rok, pričom absolvovať musia spomínanú skúšku. Už sa konali dve. Podľa Slovenskej lekárskej komory sme pritom boli pos

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.