17.08.2017, 00:00

Danko bude po facke od Fica pár dní uvažovať

Analytici hovoria o ponížení, premiér ukázal svoj tradičný štýl.

danko fico
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Na prvý pohľad to vyzerá, že bez médií by sa premiér Robert Fico a predseda parlamentu nemali ako rozprávať. Aj o konci svojho nominanta na poste ministra školstva sa Danko dozvedel z televízie. „Podraz,“ mala byť jeho prvá reakcia. Tvrdí to časopis .týždeň, ktorý s ním práve robil rozhovor. Politológovia hovoria o ponížení a facke.


Politické poníženie
„Je mi to ľúto, ale misia nebola úspešná. Chcem sa poďakovať za úprimnú snahu ministra Plavčana vysvetliť kauzu s eurofondmi,“ povedal Fico pred televíznymi kamerami a potom dodal, že treba hľadať nového človeka na túto stoličku. Tento krok vysvetlil tým, že vzhľadom na udalosti, ktoré sa udiali na ministerstve školstva, nemôže koalícia hazardovať s dôverou spoločnosti. V tom čase bol Danko s novinárom Michalom Magušinom na dohodnutom rozhovore. „Podrazil ma,“ mala znieť Dankova reakcia. „Padla pasca, ktorú dlho budoval,“ mal dodať po chvíli. Následne Danko novinárov poslal preč s tým, že potrebuje „trochu času“.


Politológ Tomáš Koziak poukazuje na to, že na tlačovej konferencii bolo jasné, že na Plavčanovej budúcnosti sa nedohodli, že šéf národniarov zostal mimo hry. „Danko sa správal mimoriadne sebavedome: on koaličnú krízu ďalej eskaloval, takže bola preňho dosť veľká facka, že sa toto dozvedel takýmto spôsobom, že to Fico predniesol takto,“ myslí si.


Práve Danko minulý týždeň v pondelok oznámil vypovedanie koaličnej zmluvy, následne požadoval zakomponovanie určitých požiadaviek do nového programového vyhlásenia a nakoniec odmietol ísť na koaličnú radu kvôli vyjadreniam poslancov zo Smeru. Toto správanie politológ Radoslav Štefančík vysvetľuje ako snahu o získanie väčšieho priestoru. „Pravdepodobne zistil, že Smer je v tejto koalícii dominantný, že mu vždy ,vycucne‘ témy a že sa tak Danko do médií nedostane často a s takými témami, ako by chcel,“ vysvetľuje. No to, čo nasledovalo včera, Koziak nazýva politickým ponížením. Do celej akcie totiž vstúpil s razantnými politickými vyjadreniami, s veľkými plánmi, „no blafoval, nemal karty na to, aby túto hru rozohral, a Fico mu to jednoznačne dal najavo. Toto bolo absolútne vyvrcholenie,“ dodáva.


Ficov štýl
A práve takýto spôsob hry Robertovi Ficovi vyhovuje. Politológ Jozef Lenč si myslí, že je možné, že Fico si „vyskúšal, že práve takéto razantné a prekvapivé kroky v politike mu v konečnom dôsledku prinášajú viac prospechu, než keby postupoval tak, ako je to tradičné v demokraciách“. Druhá možnosť podľa neho je, že chcel jednoducho poukázať na to, že jeho koaličný partner je absolútny amatér.


Lenč dnešnú situáciu prirovnáva k prvej Ficovej vláde. „Tieto facky v rámci koalície sa dejú práve za vlády Roberta Fica,“ tvrdí a pripomína odobratie rezortu životného prostredia SNS v roku 2009. Stranu vtedy viedol Ján Slota, na Slovensku sa dovtedy nič podobné nestalo. „Dôvodom je opakovane preukázateľná nespôsobilosť nominantov SNS zvládnuť rozhodovacie procesy v rámci rezortu,“ povedal vtedy Fico.


Vládne krízy nie sú v histórii slovenskej politiky žiadnou novinkou. Podľa politológa Radoslava Štefančíka predtým strany z koalície odchádzali kvôli hodnotám. Vo fe

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.