17.08.2017, 00:00

Uznávaný rektor: Minister musí školstvu rozumieť

O dianí v rezorte hovorí rektor Slovenskej technickej univerzity Robert Redhammer pre HN.

rektor STU
Zdroj: STU

Univerzity od svojich požiadaviek neustúpia, ani keď Peter Plavčan už ministrom školstva nebude. Od jeho nástupcu očakávajú, že bude hájiť záujmy škôl, vraví šéf našej najväčšej Slovenskej technickej univerzity a predseda Združenia výskumných univerzít Robert Redhammer.

SNS má ponúknuť nového ministra. Čo na to hovoríte?
To je politická otázka, ja predpokladám, že to urobí v čo najkratšom čase. Ak teda bude nový minister či ministerka, tak dúfam, že bude hájiť záujmy škôl. Nielen školstvo, ale aj školy samotné, to je pre nás veľmi dôležité.


Prekvapila vás požiadavka premiéra?
Neviem prečo by ma to malo zaskočiť, nechcem riešiť stranícku politiku. Politika je taká, prináša rôzne veci. Uvidíme, ako sa celá situácia vyvinie, budeme to sledovať. Nám ide o to, aby išli fondy na ciele, na ktoré sú určené.


Kto by to podľa vás mal byť?
Nechcem takto špekulovať. Mala by to byť osobnosť, ktorá pozná školstvo, vie, čo školstvo potrebuje a bude presadzovať správne ciele, a aj to, aby sa naplnili. Minister by mal školstvu rozumieť a dúfam, že to bude taká nominácia.


Nemal by to byť krízový manažér?
Pokiaľ dôjde k zmene, tak pevne verím, že to bude človek, ktorý pozná školstvo. To je jedno, ako ho nazveme. Chcem len, aby to bol človek, ktorý bude vedieť rezort riadiť. Školstvo je tu preto, aby sme vychovávali mladú generáciu, ktorá bude schopná túto krajinu viesť.


Pred pondelkovou tlačovou konferenciou ste sa stretli s ministrom Plavčanom.
Hovorili sme o tom, čo robiť, aby sa štrukturálne fondy reálne využívali, a aby sa tieto procesy nezastavili. Pretože nám sa zdalo, že niektoré priam zamrzli. Rokovali sme o tom, aké kroky urobiť, aby sa to posunulo, a aby to išlo tým správnym smerom. My sme sformovali svoje požiadavky, minister predložil svoje. Dospeli sme k dohode v štyroch bodoch.


Kedy vás pozvali na toto stretnutie?
Bolo to asi minulý týždeň vo štvrtok, keď nám prišla elektronická pozvánka. Alebo v stredu.


S akými požiadavkami ste na stretnutie prišli?
My sme pred týmto stretnutím písomne vypracovali požiadavky rektorov výskumných univerzít a SAV. Žiadame v nich, aby sa robili kroky na transparentné, včasné a odborné narábanie s projektmi. Chceli sme, aby boli pravidelné stretnutia s riadiacim orgánom za účasti ministra. Chceme to, aby sme mohli tieto procesy strážiť. Je Rada Výskumnej agentúry, ktorá dlho nezasadala, tak žiadame obnovenie jej činnosti. Chceme, aby sa výberové kritériá projektov zmenil

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.