15.08.2017, 00:33

Simpson rozdelil Ameriku. Teraz bude na slobode

Bývalého futbalistu prepustil súd podmienečne. Vo väzení mal byť spolu 33 rokov.

O. J. Simpson
Zdroj: Reuters

Nazývaný aj proces storočia alebo prvý, ktorý niesol známky reality show. Príbeh bývalej hviezdy amerického futbalu O. J. Simpsona sa po takmer 22 rokoch zavrel. Jeden z najznámejších väzňov ide na slobodu.

Štekot psa v noci vyrušoval susedov, ktorí zavolali políciu. Takto sa v júni 1994 v kalifornskom Brentwoode začal jeden z najznámejších trestných prípadov v americkej histórii. Policajti našli v dome mŕtvu Nicole Brownovú a jej milenca Ronalda Goldmana. Už od prvých momentov sa stal hlavným podozrivým exmanžel mŕtvej ženy, celebrita a hráč amerického futbalu O. J. Simpson, s ktorým bola Brownová v tom čase, kvôli jeho násilníckej povahe, už dva roky rozvedená.

Druhá rukavica a krvavé auto
V noc vraždy mal Simpson pracovne letieť do Chicaga. Na druhý deň ráno ho už detektívi hľadali v jeho dome v Rockinghame, aby ho vypočuli vo veci vraždy. Na kľučke dverí jeho auta vo dvore si jeden z policajtov všimol stopy krvi. Muži zákona sa teda rozhodli vniknúť do objektu aj bez súdneho povolenia. Pri vstupe do domu sa následne našla zakrvavená rukavica, ktorá korešpondovala s tou, ktorá bola nájdená priamo na mieste činu. O. J. Simpson sa v ten istý deň vrátil z Chicaga do svojho domu a bol pred novinármi zatknutý.

Simpson tvrdil, že v čase vraždy spal vo svojom dome. Na mieste činu však postupne našli odtlačky topánok, ktoré sa stotožňovali so Simpsonovými. Na jeho ponožkách sa našla krv zavraždenej exmanželky.

Všetko svedčilo proti nemu. Už o štyri dni po vražde bol preto O. J. Simpson obvinený z dvojnásobnej vraždy. V spoločnosti sa hneď strhla veľká debata. Veľmi často sa zdôrazňovalo, že celebrita je Afroameričan a že práve toto bude mať veľký vplyv na priebeh procesu. Zároveň sa vytvoril pomerne silný klub jeho fanúšikov, ktorí hlásali jeho nevinu.

Bývalý hráč amerického futbalu si najal tím najlepších advokátov a renomovaných znalcov. Obhajoba začala hneď spochybňovať dôkazy, ktoré boli zhromaždené v objekte rezidencie O. J. Simpsona v prvých hodinách po oznámení vraždy, pretože bolo zasiahnuté do jeho práv, ktoré zaručuje 4. dodatok americkej ústavy. Ten chráni občanov pred neodôvodnenými domovými prehliadkami.

Strategická chyba
Išlo o taktiku, podľa ktorej obhajoba nepredkladala svoje vlastné vyviňujúce dôkazy, ale kritizovala a snažila sa urobiť nepoužiteľnými dôkazy obžaloby. Advokáti tvrdili, že si polícia bez akýchkoľvek ďalších dôkazov myslela, že O. J. Simpson je vrah, a úmyselne vnikla n

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.