11.08.2017, 00:00

Bratislavská ambasáda slúži Čechom ako odmena

Diplomati dostávajú pozície na Slovensku. S tými sa spájajú lukratívne benefity.

Livia Klausová je českou veľvyslankyňou na Slovensku už od konca roku 2013.
Zdroj: Peter Mayer

Česká ambasáda v Bratislave má povesť úradu, kam mieria najrôznejší vyslúžilci za odmenu. Svoju „trafiku“ tú našla napríklad bývalá prvá dáma Livia Klausová, pod diplomatickým rúškom tu zakotvil aj nechcený policajný prezident Petr Lessy. Čoskoro sa k nim pridá ďalší „vyslúžilec“, ktorého výjazd bude mať pod palcom minister vnútra Milan Chovanec (ČSSD).


Pri českom veľvyslanectve v Bratislave totiž vznikne úplne nový a nie príliš obvyklý post – miesto pre hasičského atašé. Práve hasičov má Chovanec vo svojej gescii. LN to potvrdila hovorkyňa generálneho riaditeľstva Hasičského záchranného zboru Nicole Zaoralová. „Zriadenie takéhoto miesta sa plánuje. Ide o recipročný krok, rovnakú pozíciu plánuje Slovensko vytvoriť v Prahe. Ide nám hlavne o kvalitnejšiu komunikáciu a organizáciu spoločných zásahov. Dlhodobo potom o spoločný výcvik a vzdelávanie,“ spresnila.


Pozícia nutná nie je
Zdroje LN z prostredia českej diplomacie však hovoria inak. „Doputovala k nám žiadosť o súčinnosť, ktorá zaváňa politickou handlovačkou. Na koordináciu činnosti hasičov žiadna pozícia pri ambasáde nutná nie je,“ povedal LN nemenovaný zdroj z ministerstva zahraničia.


Zo strany Černínskeho paláca (ktorý je sídlom českého rezortu zahraničia) navyše dostane človek vyslaný ústredím hasičov mnoho nadštandardných výsad, napríklad beztrestnosť, odpočet DPH a ďalšie. Brány do sveta výhod sa hasičskému atašé otvoria zapísaním na slovenskú diplomatickú listinu spravovanú slovenským ministerstvom zahraničia. Tá zaručuje, že sa z úradníkov stanú vážení hostia. Kto post obsadí, nie je zatiaľ jasné.


Podľa informácií LN je miesto s diplomatickým krytím pripravené „na dôchodok“ pre niektorého zaslúžilého hasiča s generálsku hodno

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.