10.08.2017, 00:00

O vedcov bojujme s ostatnými štátmi rovnako ako o automobilky

O vedcov bojujme s ostatnými štátmi rovnako ako o automobilky
Zdroj: Dreamstime

Tridsaťdvaročný biochemik Marek Šebesta z Oxfordskej univerzity je jeden z iniciátorov výzvy pre slovenskú vládu s názvom Nie je nám to ukradnuté!. Vedci zo Slovenska, ktorí pôsobia v zahraničí, tak vyjadrujú podporu kolegom doma.

Prečo ste prišli s výzvou?

Spojili sme sa vďaka platforme Žijem vedu, ktorá vznikla minulý rok a slúži na spájanie vedcov na Slovensku a v zahraničí. Dominika Hroššová vyzvala, aby vedci žijúci v zahraničí reagovali na kauzu. S Dominikou, Janou Lalákovou, Dominikou Truban a Marekom Bartošovičom sme následne spísali spomínané vyhlásenie, pretože sme sa nemohli nečinne prizerať dianiu okolo poslednej výzvy na využitie eurofondov z operačného programu Výskum a Inovácie. Hlavným dôvodom pre podpis tejto výzvy je ukázať, že nám osud vedy na Slovensku nie je ukradnutý a rovnako vyjadriť podporu kolegyniam a kolegom, ktorí pracujú doma a tvoria výskum európskej kvality nie vďaka existujúcim podmienkam, ale navzdory týmto podmienkam.

Sledovali ste informácie o škandáloch s eurofondmi po celý čas?

Ako prvé som zaregistroval, keď sa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.