10.08.2017, 00:00

O vedcov bojujme s ostatnými štátmi rovnako ako o automobilky

veda, výskum
Zdroj: Dreamstime

Tridsaťdvaročný biochemik Marek Šebesta z Oxfordskej univerzity je jeden z iniciátorov výzvy pre slovenskú vládu s názvom Nie je nám to ukradnuté!. Vedci zo Slovenska, ktorí pôsobia v zahraničí, tak vyjadrujú podporu kolegom doma.

Prečo ste prišli s výzvou?

Spojili sme sa vďaka platforme Žijem vedu, ktorá vznikla minulý rok a slúži na spájanie vedcov na Slovensku a v zahraničí. Dominika Hroššová vyzvala, aby vedci žijúci v zahraničí reagovali na kauzu. S Dominikou, Janou Lalákovou, Dominikou Truban a Marekom Bartošovičom sme následne spísali spomínané vyhlásenie, pretože sme sa nemohli nečinne prizerať dianiu okolo poslednej výzvy na využitie eurofondov z operačného programu Výskum a Inovácie. Hlavným dôvodom pre podpis tejto výzvy je ukázať, že nám osud vedy na Slovensku nie je ukradnutý a rovnako vyjadriť podporu kolegyniam a kolegom, ktorí pracujú doma a tvoria výskum európskej kvality nie vďaka existujúcim podmienkam, ale navzdory týmto podmienkam.

Sledovali ste informácie o škandáloch s eurofondmi po celý čas?

Ako prvé som zaregistroval, keď sa publikoval neverejný list rektorov a predsedu SAV ministrovi Plavčanovi. Odvtedy ma zaujímalo, ako celá táto kauza dopadne.

Požadujete vo výzve väčšiu transparentnosť?

Žiadame, aby sa zodpovední vážne zaoberali bodmi zvyšujúcimi transparentnosť celého výberového procesu. Chceme hodnotenie vedeckých projektov nezávislou komisiou zloženou zo zahraničný

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.