10.08.2017, 00:00

Problémy s eurofondmi máme aj bez Plavčana

Európska komisia pre kauzu pozastavila Slovensku peniaze na školstvo.

Minister školstva Peter Plavčan
Zdroj: TASR

Problémové čerpanie eurofondov vyústilo do vládnej krízy, no kompetentní sa odmietajú k situácii vyjadriť. Na otázky už niekoľko dní neodpovedá ani ministerstvo školstva. Vyjadril sa až minister Peter Plavčan v stredu, keď ho našiel reportér Markízy na dovolenke. Tvrdí, že žiadna firma ešte nedostala ani euro a že podrobnejšie informácie sa verejnosť dozvie až v pondelok.

Dotácie na vedu pritom nie sú jediný problém eurofondov. Dlhodobo ich nevieme čerpať a sme na čele krajín, ktoré musia peniaze vracať z vlastného rozpočtu. Situácii by mohol pomôcť exemplárny trest po preukázaní viny.

Všetci bez viny
Kto je zodpovedný za zlé prerozdeľovanie eurofondov na vedu a výskum, sa vláda nevie dohodnúť. Podľa politológa Jozefa Lenča sa vypovedaním koaličnej zmluvy snaží SNS zakryť škandál miliónových rozmerov.

Nie je to po prvýkrát, čo je strana spájaná s nejakou kauzou. Začiatkom augusta sa pred súd postavil bývalý minister za SNS Igor Štefanova pre kauzu nástenkového tendra.

„Od nikoho sme nepočuli návrhy riešení alebo zmien, ktoré je potrebné urobiť,“ tvrdí opozičná poslankyňa Veronika Remišová. „Kompetentní musia vedieť pred odbornou aj laickou verejnosťou obhájiť kritériá, na základe ktorých sa projekty hodnotili. Práve v tejto časti súčasné vedenie ministerstva školstva fatálne zlyháva,“ kritizuje mlčanie ministra Plavčana Pavel Sibyla z nadácie Zastavme korupciu.

Na medializované podozrenia dodnes Plavčan ani vláda nereagovali. Reagovala

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.