08.08.2017, 00:00

Sociológ Pavel Haulík: Od pádu vlády sme ešte veľmi ďaleko

Sociológ a šéf agentúry MVK Pavel Haulík pre HN o Dankových motívoch vypovedania koaličnej zmluvy

Sociológ Pavel Haulík: Od pádu vlády sme ešte veľmi ďaleko
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Každá kríza, najmä ak trvá dlhšie a nič nepoukazuje na nejaké možné východiská, môže priniesť posilnenie radikálnejších prúdov vrátane tých extrémnych, hovorí Haulík.

Šéf SNS Andrej Danko vypovedal v pondelok koaličnú zmluvu. Je podľa vás pád vlády reálny alebo sa Danko iba snaží o posilnenie svojej pozície v koalícii?
Všetko, čo by sa o tom dalo povedať, je v tejto chvíli len na úrovni špekulácií. Musíme si počkať, čo sa z toho dostane von na povrch. Ja sa však osobne nedomnievam, že by to zo strany Andreja Danka boli nejaké komplikované konštrukcie. Podľa mňa sú to celkom jednoduché veci. Ako už naznačil sám Danko, zrejme tam ide o akési preformulovanie vzťahov v rámci koalície. Tomu by som úplne rozumel. Ale nemyslím si, že sú to nejaké zložité politické ťahy. Bola by to príliš riskantná hra vzhľadom na minimálny efekt, ktorý to môže SNS priniesť.

Takže Dankovi nejde o to, aby padla vláda a vyhlásili sa predčasné voľby?
Určite nie. Myslím si, že celé je to o vzťahoch v rámci koalície. Pád vlády je niečo, čo by prichádzalo do úvahy iba vtedy, ak by sa ukázalo, že spoločná cesta koalície je v budúcnosti nemožná. Ak by to skrátka došlo do takého bodu, že by úpravy vzťahov boli nereálne, nerealizovateľné a koaliční partneri by sa nevedeli dohodnúť. Avšak ja som presvedčený o tom, že dnes má celá situácia od pádu vlády ešte veľmi ďaleko.

Momentálne to v každom prípade vyzerá na škrípanie vzťahov medzi Dankom a premiérom Robertom Ficom. Má koalícia vôbec šancu efektívne fungovať za takejto situácie?
Vzťahy v každej koalícii sú niekedy problematické. Skúsenosť však ukazuje, že koalícia väčšinou funguje, aj keď vzťahy v nej nie sú príliš dobré. Partneri sa totiž zväčša nakoniec dohodnú. Možno si spomeniete, že aj bývalý premiér Vladimír Mečiar mal svoj aforizmus – ako sa stupňuje slovo nepriateľ? Nepriateľ, druhý stupeň je úhlavný nepriateľ a tretí stupeň koaličný partner. Samozrejme, je to určitá nadsádzka, ktorá však v podstate platí. Prirodzene, občas sa stane, že konflikt prepukne do väčších pohybov. Situácia sa niekedy môže vyhrotiť natoľko, že koalícia prestane fungovať. Ale tu by som naozaj bol zatiaľ veľmi opatrný, pretože ešte sa toho až tak veľa neudialo.

Má podľa vás Danko svoje kroky dobre premyslené? Tušíte, čo presne chce vypovedaním koaličnej zmluvy dosiahnuť?
To sa nedá povedať bez toho, aby ste boli pri zdroji. Ja skutočne neviem, prečo to urobil, nedokážem to posúdiť. Nevidím do vzťahov vnútri koalície. Nemám tam žiadnych spriaznených ľudí, ktorí by mi prinášali iné informácie než tie, ktoré sú verejne známe. Musel by som vedieť viac o tom, o čo sa hrá. Ale nepoznám Dankove motívy a zámery. Neviem, čo týmto všetkým chce dosiahnuť.

Nehrozí, že keď budú koaliční lídri rozhádaní, v opozičnom závetrí sa budú posilňovať politici ako Marian Kotleba?
Každá takáto kríza, najmä ak trvá dlhšie a nič nepoukazuje na nejaké možné východiská, môže priniesť posilnenie radikálnejších prúdov vrátane tých extrémnych. To je presne to, čo ste v tejto otázke naznačili. Takže áno, takéto riziko existuje. Ale či bude naozaj reálne, to bude závisieť od toho, ako bude táto kríza pokračovať ďalej a ako rýchlo sa vyrieši alebo nevyrieši.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.