04.08.2017, 00:00

Špičkový slovenský vedec, ktorý sa vrátil domov: Veril som vláde, teraz pôsobím naivne

Pavol Čekan je svetovo uznávaný vedec. Špičkový výskum diagnostiky rakoviny chcel aj u nás, peniaze nedostal.

Tím Pavla Čekana sa zameriava na výskum a vývoj metódy na určenie jedinečnosti onkologických ochorení.
Zdroj: Reuters

Škandál s eurofondmi na výskum trasie so stoličkou ministra školstva Petra Plavčana. Peniaze nedostali univerzity ani skúsení vedci, ale pochybné firmy s nejasným pozadím. Projekt neschválili ani biochemikovi Pavlovi Čekanovi. Na Slovensko sa vrátil len pred pár mesiacmi, keď vláda vtedy vedcov volala domov a sľubovala im podporu na ich prácu.

Ako ste sa dozvedeli o tom, že vaše projekty neschválili?
Najprv z internetu a neskôr nám prišiel list z Výskumnej agentúry, kde nám oznámili, že sme grant nedostali.

Počítali ste s takouto možnosťou?
Bol som veľmi prekvapený. Sme štyria vedci, traja Slováci a jeden Nemec, dokopy máme okolo osemdesiat recenzovaných vedeckých článkov a niekoľko patentov, takže som predpokladal, že už naše mená budú zárukou udržateľnosti. Dlhodobo pracujeme v odbore personalizovanej diagnostiky a náš projekt je svetovo inovatívny. Rozpočet sme rozpísali až po poslednú pipetu.

Na ktorej súťaži o granty ste sa zúčastnili?
Zúčastnili sme sa oboch výziev. Jedna bola prioritne pre firmy, ktoré však musia mať partnera z akademickej obce. To bola výzva pre priemyselné výskumno-vedecké centrá, tam sme súťažili s jedným projektom. Potom bola druhá výzva pre dlhodobý strategický výskum, kde už hlavnými žiadateľmi mohli byť aj univerzity a vedecké parky. Tam sme súťažili s dvomi projektmi, jeden z nich bol v spolupráci s Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika. V druhom sme boli partnermi so Slovenskou akadémiou vied a Slovenskou zdravotníckou univerzitou sv. Alžbety, kde sme mali spolupracovať s najlepším neurochirurgom na Slovensku profesorom Brunom Rudinským.

O aké projekty išlo?
Zameriavame sa na výskum a vývoj personalizovaných diagnostických technológií. Ide nám o vývoj metódy, ktorá určí jedinečnosť onkologického ochorenia. V troch rôznych projektoch sme sa zamerali na rakovinu prsníka, prostaty, mozgu a miechy. Každý pacient by mal byť liečený inak, pretože je jedinečný. Ak však chceme k pacientom pristupovať individuálne, musí byť vyvinutá personalizovaná diagnostika. Naša jedinečnosť je v tom, že dve komplementárne technológie spájame dokopy. Jedna je vi

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.