01.08.2017, 00:00

Vo voľbách zlyhali, dnes žijú najmä z darov

Strany, ktoré investovali do kampane státisíce eur, sa dnes neobjavujú ani v prieskumoch verejnej mienky.

Vo voľbách zlyhali, dnes žijú najmä z darov
Zdroj: Pavol Funtál

Do kampane pred parlamentnými voľbami investovali stovky tisíc eur, no po neúspešných výsledkoch sa o nich veľa nehovorilo. Súhrnne minuli strany Šanca, Skok a SDKÚ takmer 2,5 milióna eur. Žiaden zo subjektov však nepresvedčil ani len jedno percento voličov – nedostali tak možnosť čerpať príspevky zo štátu, na ktoré majú nárok len subjekty s minimálne trojpercentnou voličskou podporou. Dnes strany živia najmä peniaze vedenia a dary. Vyplýva to z výročných správ politických strán za rok 2016 zverejnených minulý týždeň.

Strany sa dokonca často neukazujú ani v prieskumoch verejnej mienky. V júlovom meraní agentúry AKO sa napríklad umiestnila iba Šanca s výsledkom 0,1 percenta. Agentúra sa pritom pýta vždy na všetky subjekty, ktoré kandidovali v predchádzajúcich parlamentných voľbách. „Ak sa vo výsledkoch prieskumu niektorá strana neobjaví, znamená to, že ju v tom konkrétnom prieskume nemenoval žiaden respondent,“ hovorí riaditeľka výskumu agentúry AKO Kamila Hříchová.

Peniaze z darov a pôžičiek
Voľby boli najdrahšie pre stranu Šanca. V prepočte na jeden hlas zaplatila 129,5 eura, čo je rekord. Na porovnanie: SaS, ktorá do kampane investovala polovicu toho, čo Šanca, vyšiel jeden hlas na 1,35 eura. Po neúspešných parlamentných voľbách odstúpila zo všetkých funkcií dnes už jej bývalá predsedníčka Eva Babitzová. Dnes je z nej radová členka. Aby strana mohla fungovať ďalej, jej nástupca a bývalý poslanec SDKÚ-DS Viliam Novotný strane požičal 90-tisíc eur. Hovorí, že išlo hlavne o sanovanie dlhov z predvolebnej kampane. „Pôžička je splat

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.