26.07.2017, 00:00

Štátna poisťovňa ušetrí 40 percent

VšZP pomôže aj 30-miliónové dofinancovanie štátom, na ktorom sa dohodli ministri zdravotníctva a financií.

Štátna poisťovňa ušetrí 40 percent
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Ani odporúčanie premiéra Roberta Fica neodradilo šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne od hľadania úspor. Včera ohlásil, že rok skončia s lepšími číslami, ako pôvodne očakávali, stratu znížia o 80 miliónov. Bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac je skeptický a za dobrým výsledkom vidí najmä lepšiu ekonomickú situáciu. O jej prínose hovorí aj analytik INEKO Dušan Zachar. Nechcem však znižovať výsledky práce manažmentu, keďže tie sú očividné,“ dodáva.


Kritika a časový sklz
Jedným z najväčších problémov ozdravného plánu bola nezvládnutá komunikácia, čo priznal samotný Kočan, ale aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Stiahnuť preto museli niektoré úsporné opatrenia, ktoré sa nachádzali v jeho prílohe. Podľa Kočana to však na plnenie nemalo vplyv, keďže s týmito úsporami v prepočtoch nepočítali. Poisťovňa tiež hovorí, že s niektorými opatreniami meškala kvôli dlhým rokovaniam s lekármi a nemocnicami. Tým totiž skresala ceny za CT a MR vyšetrenia v niektorých prípadoch až o 25 percent, plánovala to v januári, no konečné dohody padli až pred mesiacom. Priestor na šetrenie však podľa analytika INEKO Dušana Zachara v tejto oblasti je.


Nemocnice sa však obávajú, že prídu o peniaze, ktorými si kompenzovali stratové oddelenia. „Táto oblasť dokázala generovať zisk, ktorým sme si čiastočne vynahrádzali stratu inde,“ povedal nedávno pre HN viceprezident Asociácie nemocníc Igor Pramuk. Len druhá najväčšia košická univerzitná nemocnica týmto opatrením príde mesačne o 45-tisíc eur. K opatreniam ozdravného plánu a jeho ďalším dosahom sa však už vyjadriť odmietla. Fakultná nemocnica Nitra zásadné zmeny vo financovaní od poisťovne nezaznamenala a štátna nemocnica v Banskej Bystrici potrebuje na zhodnotenie dopadov dlhšie obdobie. Poisťovňa tiež ustúpila od plánov nerobiť s nemocnicami dohody o urovnaní, cez ktoré im preplácajú výkony nad dohodnuté limity. Zaplatili za ne však menej ako minulý rok.


Najviac na revíznej činnosti
Inštitúcia, ktorá ušetrila napríklad na liekoch, zdravotníckych pomôckach ale

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.