20.04.2017, 00:00

Bylinkami liečili ľudí zasiahnutých Černobyľom

ROZHOVOR: Spoločnosť Agrokarpaty pestuje liečivé rastliny a vyrába z nich čaje a iné produkty. Pomáhala exprezidentovi Ukrajiny Viktorovi Juščenkovi, keď sa liečil z otravy dioxínom.

Ilustračná snímka
Zdroj: archív firmy

Pri splne Mesiaca sa liečivé byliny nezbierajú len v rozprávkach. V tom čase naozaj obsahujú najviac liečivých látok, potvrdzuje Helena Petrusová z firmy Agrokarpaty Plavnica. Táto spoločnosť od roku 1993 pestuje pod Levočskými vrchmi liečivé byliny, vyrába čaje a masážne oleje.  

Vaša firma by mohla byť námetom na ďalšiu z rozprávok, v ktorých sa hovorí o zbere liečivých byliniek pri splne Mesiaca. Má naozaj tento motív racionálne jadro?
Z rôznych rozprávok a povestí, v ktorých sa môžeme stretnúť s babkami bylinkárkami sa dozvedáme, že ide o magický čas, ktorý je ideálny na zber liečivých rastlín. Je pravda, že bylinky obsahujú počas splnu Mesiaca maximum účinných a liečivých látok. Neobjavili sme však Ameriku. Keďže v súčasnosti sa mnohí ľudia snažia žiť v súlade s prírodou, nie je na škodu si takto pripomenúť fakty a dávno poznané pravdy, ktoré po stáročia využívali naši predkovia.

Takže zber bylín pri splne mesiaca nie sú báchorky, či ako by sme dnes povedali, PR a snaha zaujať spotrebiteľa?
To určite nie. Veď o vplyve Luny nielen na rastliny, ale aj na príliv a odliv mora, či na psychiku a pohodu ľudí, vedeli už starí Egypťania či Mayovia. A tak sa to snažíme dodržiavať aj my. Ale viete...  ak pestujete rumanček na 60 hektároch a potrebujeme ho v priebehu mesiaca pozbierať, tak rozhoduje aj počasie. Lebo ak kvety odkvitnú, znehodnotia sa. Zber byliniek je najkrajším, ale tiež najnáročnejším obdobím v našej práci.

Keď plantáže s liečivými bylinkami rozkvitnú, hýria farbami. Máte čas uvedomiť si túto krásu, keďže sa v prvom rade musíte sústrediť na to, aby ste bylinky pozbierali čo najskôr a bez strát a zabezpečili tak ekonomickú stránku biznisu?    
Ja si vždy nájdem čas aspoň na chvíľu sa zastaviť a tešiť sa uprostred rozkvitnutej farebnej voňavej lúky z krásy, ktorá je okolo mňa. Vtedy ste v symbióze s prírodou, načerpávate energiu. Do úvahy však treba brať aj nevyspytateľné počasie a ponáhľať sa pozbierať úrodu.

Kvety liečivých rastlín sa zbierajú prevažne ručne. Ako to zabezpečujete?
V sezóne zamestnávame šikovné dôchodkyne, brigádnikov a študentov. Napriek tomu, že poľnohospodárska činnosť je náročná, my ju robíme s láskou a presvedčením, že robíme zmysluplnú prácu. Som rada, že takýmto spôsobom môžeme vniesť aspoň kúsok z našej krásnej prírody do mnohých domácností.

Čajmi ste pomáhali liečiť na Ukrajine ľudí zasiahnutých rádioaktivitou z havarovanej Černobyľskej elektrárne. Ako spolupracujete s tamojšími inštitúciami?   
Už dlhodobo s

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.