Správanie sestier na oddelení, kvalita stravy či ubytovania. Nielen pacientsku spokojnosť s nemocnicami, ale aj ich hospodárenie či prehľadné informovanie o cenách služieb porovnáva rebríček inštitútu INEKO. Vyberte si podľa týchto kritérií nemocnicu či pôrodnicu aj vo vašom okolí.

Najúspešnejšie nemocnice

Celkové hodnotenie obsahuje viacero ukazovateľov z troch základných skupín. „Sú to spokojnosť pacientov, kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti a hospodárenie a transparentnosť, pričom každá z nemocníc mohla mať silné stránky v inej kategórii,“ vysvetľuje analytik INEKO Dušan Zachar. Nedá sa preto úplne zovšeobecniť, aká forma úspor alebo manažmentu stojí za celkovým úspechom tej-ktorej nemocnice.

Napríklad doménou FN v Nitre sú najmä suverénne najlepšie hospodárske čísla spomedzi štátnych nemocníc, ale môže sa pochváliť aj nízkou reoperovanosťou pacientov a úmrtnosťou na JIS-ke. Na druhej strane, slabiny tejto nemocnice sú relatívne početné sťažnosti pacientov a nízka transparentnosť.

Univerzitka v Martine zabodovala spokojnosťou svojich pacientov. Pozitívne ju hodnotia a nesťažujú sa. Menej bodov získala za viaceré indikátory kvality, čo však môže byť aj dôsledkom toho, že rieši komplikovanejšie prípady, pri ktorých prichádza častejšie k zdravotným komplikáciám a úmrtiam.

Ružomberská vojenská nemocnica dominovala medzi štátnymi univerzitnými a fakultnými nemocnicami v spokojnosti pacientov, pri úmrtnosti po operáciách a po mozgových príhodách. Silná stránka nemocnice je aj v transparentnosti informácií pre pacientov a hospodárskych informácií. „Vyriešiť si v

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.