Správanie sestier na oddelení, kvalita stravy či ubytovania. Nielen pacientsku spokojnosť s nemocnicami, ale aj ich hospodárenie či prehľadné informovanie o cenách služieb porovnáva rebríček inštitútu INEKO. Vyberte si podľa týchto kritérií nemocnicu či pôrodnicu aj vo vašom okolí.

Najúspešnejšie nemocnice

Celkové hodnotenie obsahuje viacero ukazovateľov z troch základných skupín. „Sú to spokojnosť pacientov, kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti a hospodárenie a transparentnosť, pričom každá z nemocníc mohla mať silné stránky v inej kategórii,“ vysvetľuje analytik INEKO Dušan Zachar. Nedá sa preto úplne zovšeobecniť, aká forma úspor alebo manažmentu stojí za celkovým úspechom tej-ktorej nemocnice.

Napríklad doménou FN v Nitre sú najmä suverénne najlepšie hospodárske čísla spomedzi štátnych nemocníc, ale môže sa pochváliť aj nízkou reoperovanosťou pacientov a úmrtnosťou na JIS-ke. Na druhej strane, slabiny tejto nemocnice sú relatívne početné sťažnosti pacientov a nízka transparentnosť.

Univerzitka v Martine zabodovala spokojnosťou svojich pacientov. Pozitívne ju hodnotia a nesťažujú sa. Menej bodov získala za viaceré indikátory kvality, čo však môže byť aj dôsledkom toho, že rieši komplikovanejšie prípady, pri ktorých prichádza častejšie k zdravotným komplikáciám a úmrtiam.

Ružomberská vojenská nemocnica dominovala medzi štátnymi univerzitnými a fakultnými nemocnicami v spokojnosti pacientov, pri úmrtnosti po operáciách a po mozgových príhodách. Silná stránka nemocnice je aj v transparentnosti informácií pre pacientov a hospodárskych informácií. „Vyriešiť si v

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.