26.06.2013, 00:00

Dávky nenútia ľudí pracovať

Michal Páleník, riaditeľ Inštitútu zamestnanosti v rozhovore pre Hospodárske noviny.

V súčasnosti podľa štatistík poberá príspevky v hmotnej núdzi asi 180-tisíc ľudí.  Ako vnímate túto skupinu, ktorá sa ocitla v hmotnej núdzi? Čím je špecifická?

Je to veľmi heterogénna skupina. Jednak sú tam dôchodcovia, ktorým vyšiel veľmi nízky dôchodok, tak je doplácaný systémom dávok v hmotnej núdzi. Sú tam viacčlenné rodiny i jednotlivci.  Problém slovenského systému dávok v hmotnej núdzi pri svojom momentálnom nastavení demotivuje, aby si jeden člen domácnosti našiel prácu. Keď sa pozrieme na bežnú skladbu domácností – jedna rodina a dve – tri deti, tak vo väčšine prípadov sa jednému členovi domácnosti neoplatí zobrať pracovnú zmluvu, keď je na minimálnu mzdu. Neplatí, že pracovať sa vždy oplatí.

Od januára sa sprísnili podmienky priznávania niektorých príspevkov a zúžil sa okruh osôb, ktoré môžu byť poberateľmi dávok. Pomohlo to v praxi?

Iba striktné stanovenie položiek, ktoré sa do príjmu započítavajú a ktoré už nie, spravodlivejšiemu vyplácaniu dávok nepomôže. Základnou chybou celého systému podľa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.