08.08.2014, 00:01

Idete zatepľovať? Spojte to s prerábkou

Ušetríte a dom bude aj lepšie vyzerať. Prinášame vám návod, ako na to.

Finančná úspora, príjemnejší pocit, lepšie zvukovoizolačné vlastnosti, lepšia ochrana stavby pred vetrom. Odstránia sa tepelné mosty, zatekanie zmizne a dom v neposlednom rade aj lepšie vyzerá. Aj toto sú výhody zateplenia. Hlavným argumentom sú však peniaze, náklady na tuhú zimu v nezateplenom dome sa môžu nepríjemne odraziť na domácom či bytovom rozpočte.

Neoslovujte hocikoho

Zateplenie je náročný proces, ktorý by mal robiť odborník, inak hrozí nefunkčnosť vo veľmi krátkom čase. Takisto je potrebné brať ohľad na niekoľko dôležitých faktorov. Prvým z nich je počasie. „Keď nie sú extrémne nízke alebo, naopak, extrémne vysoké teploty, keď veľmi neprší, nesneží, to sú presne obdobia  vhodné na práce na zateplení. Takže aj súčasné počasie je dobré,“ hovorí Juraj Palenčár, projektový manažér Urban&Partner. Takisto je dôležité, aby sa dodržali technologické postupy, ktoré uvádzajú výrobcovia jednotlivých materiálov. Ak sa práce vykonávajú napríklad v takých poveternostných podmienkach, ktoré sú s nimi v rozpore, má to nepriaznivý vplyv na kvalitu, čo sa môže veľmi skoro prejaviť. „Spoločenstvo vlastníkov bytov si objedná zateplenie bytového domu, a po roku či roku a pol sa objavia technické problémy,“hovorí dalej Palenčár.                                                                                    Údaje zo Štátneho fondu rozvoja bývania

Radšej komplexne

Úspora nákladov za energie bude výraznejšia, ak bytový dom prejde

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.