16.12.2015, 23:58

S peniazmi na bežnom účte nezbohatnete. Pozrite sa, kde vám zarobia

Neviete, kde vložiť voľné peniaze na sporenie? Dôležité je vedieť si zvoliť správny produkt v banke a rozumne investovať.

Z peňazí uložených na bežnom účte veľký osoh v podobe úroku nemáte a z hotovosti doma iba o málo menší. Ako teda zbohatnúť hoci len na pravidelnom sporení?

Šetrite, ale s rozumom

Ako radí Pavel Škriniar, analytik portálu Finančná Hitparáda.sk, dôležité je začať šetriť pravidelne. Tento problém rieši aj čitateľka HN Poradne, ktorá si chce dávať bokom na účet maximálne 50 eur. „Nie je dobré zaväzovať sa platiť maximálnu sumu, ktorú ste schopná ušetriť. Život je nevyspytateľný a bola by škoda, ak by sa napríklad produkt musel rušiť pre nedostatočnú výšku zasielaných peňazí. Ak ide iba o možnosti, je ich niekoľko: sporiaci účet v banke, termínovaný vklad, stavebné sporenie, podielové fondy, ak by prispieval aj zamestnávateľ, tak aj doplnkové dôchodkové sporenie,“ radí jej analytik. Na začiatok preto odporúča využiť kombináciu viacerých produktov, aby ste videli, ktorý vám ako zarába. 

Vytvorte si finančnú rezervu pre zlé časy

Peniaze v banke však nemožno považovať za investíciu, iba za odloženie peňazí. Životné poistenie tiež nie je investícia, ale poistenie. Alebo iný príklad, ak si viete odložiť väčšiu sumu. Chcete si povedzme sporiť 400 až 500 eur mesačne z vyššieho príjmu, ktorý práve zarábate. Podľa analytika ide o veľmi pekný balík peňazí, ktorý by bola škoda nechávať len tak na bežnom účte.  

„Viem si predstaviť nasledujúci plán – Mať vybudovanú najprv finančnú rezervu pokrývajúcu výdavky na aspoň tri mesiace. Podľa cieľa a postoja k riziku si zvoľte finančný produkt – od termínovaného účtu po akciové fondy. Nemusí ísť o voľbu jedného produktu, uprednostnil by som viacero – človek takto nie je viazaný možnosťami a obmedzeniami jedného produktu,“  radí Škriniar. Môžete ísť výlučne na istotu, teda termínovaný vklad, alebo môžete špekulovať a investovať do akcií.  

Úroky sú nízke, ale peniaze nestrácajú na hodnote

Úroky na termínovaných vkladoch roky v porovnaní s minulým rokom klesli a v porovnaní s dlhším časovým úsekom klesli výrazne. No na druhej strane banky ponúkajú vyššie zhodnotenia po splnení určitých podmienok, napríklad ak si v banke otvoríte účte, zasielate si tam príjem, využívate internetbanking a podobne. „Úroky sú síce nízke, reálny výnos je kladný. Peniaze teda nestrácajú na hodnote. Samotná výška zhodnotenia je, samozrejme, nízka, takže vám neostane nič iné, iba ich investovať buď pri vyššom riziku, alebo ich môžete minúť,“ zamýšľa sa Pavel Škriniar.
 


Pozrite si aktuálne akcie bánk pri termínovanom vklade na rok s úsporami 10-tisíc eur    
JT banka úrok, úrok 1,70 %, čistý výnos 138 eur
Privat banka, úrok 1,60 %, čistý výnos 130 eur
Sberbank, úrok 1,60 %, čistý výnos 130 eur
BKS, úrok 1,30 %, čistý výnos 105 eur
Zuno, úrok  1,25 %, čistý výnos 101 eur
Poštová banka, úrok 1,20 %, čistý výnos 97 eur
OTP banka, úrok 1 %, čistý výnos 81 eur
Fio bank, úrok 0,75 %, čistý výnos 61 eur
UniCredit bank, úrok 0,70 eur, čistý výnos 57 eur
Zdroj: FinančnaHitparada.sk