17.02.2014, 20:11

Rázne „nie“, poučovanie, kritika. Toto zmarí šance na biznis v Maďarsku

Rozširujete biznis k južným susedom, alebo ste si našli obchodného partnera z Maďarska? Obchodné vzťahy fungujú v oboch smeroch. A mnoho slovenských výrobcov už na tomto trhu pôsobí. No pravidlá správania sa na obchodných stretnutiach sú u našich južných susedov napriek geografickej blízkosti krajín mierne odlišné. Na čo si dať pozor nám prezradil Ladislav Olcsváry, riaditeľ hotela Mercure Bratislava Centrum.

Tykanie
Mladí alebo rovnako starí ľudia si zvyknú hneď pri prvom obchodnom stretnutí tykať. Platí to aj pri stretnutí muža so ženou. Už pri podaní ruky sa tykanie v Maďarsku očakáva. Uvoľní sa tak atmosféra a vytvorí priateľské prostredie. Za veľkú neslušnosť by sa však považovalo tykanie pri stretnutí so starším partnerom. Tam si práve Maďari na vykanie potrpia. Pri obchodnom styku sa vyžaduje, aby voči staršiemu partnerovi odznelo úctivé vykanie.
Darčeky
Najmä pri stretnutí so starším partnerom je slušnosťou priniesť darček, ktorý nejakým spôsobom reprezentuje druh obchodu, ktorý sa uzatvára. Pozornosť môže byť prípadne spojená so záľubami obchodného partnera, ak ich, samozrejme, poznáte.
Pracovný obed
Maďari sú hrdí na svoju kuchyňu, preto pri obchodnom stretnutí dajte prednosť obedu pred kávou. Ak pozývate, tak v reštaurácii je všeobecným pravidlom nechať desaťpercentné prepitné. Viac určite nie, zanechali by sme dojem nespoľahlivého a zle hospodáriaceho partnera. Pozor! Servis býva v Maďarsku často zahrnutý v cene. Vtedy prepitné nenechávajte.
Rodinu a politiku vynechajte
Pri prvom obchodnom rokovaní sa vyhnite témam ako politika, spoločná história či rodina. Mali by ste sa zamerať výhradne len na podstatu biznisu. Prípustné témy sú spoločné záujmy Slovákov a Maďarov. Napríklad lyžovanie a Vysoké Tatry, jedlo – halušky, bryndza, maďarské čokolády, alebo aj hokej.
Vizitky
Na maďarských vizitkách je najprv uvedené priezvisko, až potom krstné meno.
Termíny
Dodržiavanie termínov sa očakáva na oboch stranách.

Rokovanie

Treba byť zdvorilý, preto je lepšie sa vyhnúť slovu „nie“, poučovaniu a kritike. Vhodný je nezáväzný rozhovor pred rokovaním.

Viac o maďarských zahraničných investíciách si prečítate v utorok v Hospodárskych novinách.