27.11.2014, 00:05

Objavili Ameriku? Zatiaľ nie, ale majú top startupy u nás

Nápad pretavili do výnimočného produktu, ktorý môže zmeniť životy ľudí na celom svete. Už zajtra spoznáme víťazov prestížnej súťaže StartupAwards.

Objavili Ameriku? Zatiaľ nie, ale majú top startupy u nás

Kategória Science

Michal Gottwald, Sub-surface heat accummulation

Zemný zásobník tepla ukrýva akýsi zlatý grál všetkých kúrenárov a energetikov. Pri vymýšľaní sub-surface tepelného akumulátora sa jeho tvorcovia zamýšľali nad tým, ako preniesť obrovské množstvo slnečnej energie z leta do zimy. „A toto sa nám úspešne podarilo tak, že letné teplo ukladáme rôznymi spôsobmi do zeminy, ktorá je zaizolovaná proti únikom tepla,“ prezrádza startupista Michal Gottwald. Táto masa hliny sa nahrieva od leta až do neskorej jesene a práve na zimu je akumulátor pripravený na obdobie odovzdávania tepla rodinnému domu, ktorý je týmto akumulátorom vykurovaný až do jari, keď sa začne opäť pripravovať na ďalšiu vykurovaciu sezónu. Inšpiráciu našli v histórii, spomenuli si na zemľanky, na ktoré sa už takmer zabudlo. „Najzaujímavejšie na tom je, že čím je akumulátor starší, tým lepšie kúri,“ tvrdí Gottwald. Navyše na jeho výrobu nie je potrebná žiadna vesmírna technológia, ale len to, čo sa na stavbe bežne nachádza, teda hlina. Akumulátor oproti väčšine ďalších startupov rieši základnú ľudskú potrebu, ktorou je teplo potrebné na prežitie človeka v našich zemepisných šírkach.

 

Katarína Molnárová, TARQUINI LEONE

Vymysleli tričko, inšpirovali sa pritom golfom.  Ten je koníčkom startup tímu TARQUINI LEONE, takže dobre vedia, že je prakticky nemožné naučiť sa dokonalý švih bez cudzej pomoci, teda bez trénera, alebo akejkoľvek inej kontroly. No a toto tričko dokáže váš golfový švih analyzovať. „V tričku je umiestnených osem senzorov, ktoré spolu umožňujú rekonštrukciu polohy tela golfistu počas jeho švihu. Golfista si môže túto polohu pozrieť v reálnom čase alebo následne na svojom mobilnom telefóne, alebo na inom inteligentnom zariadení,“ vysvetľuje jedna zo zakladateľov TARQUINI LEONE Katarína Molnárová. Samozrejme, záleží im aj na tom, aby sa golfisti cítili komfortne, preto venujú osobitnú pozornosť aj výberu kvalitných materiálov. Zameriavajú sa na ich vlastnosti, teda antibakteriálnosť, priepustnosť potu či hypoalergénnosť. „Dizajn trička je zásluha Evky  Šrubřovej. Tá sa pri tvorbe návrhov zamerala na zhmotnenie niečoho, čo prináleží budúcnosti a zároveň v sebe ukrýva tradičnú golfovú eleganciu,“ tvrdí startupistka. Inšpirovala sa bielym rovným schodiskom, ktoré je metaforou odrážajúcou rázny a sebavedomý výstup do budúcnosti. Tréning je to, čo posúva golfistov smerom k ich vytúženému cieľu. Dizajn týchto tričiek navyše zvýrazňuje krásu ženy aj muža. Startupistka si myslí, že s týmto produktom vytvárajú nový trh pre tech-dizajnové oblečenie a verí, že technológie integrované v oblečení majú v blízkej budúcnosti veľký potenciál.

 

Pavol Alexy, Biologically degradable polymers

Súčasné plasty predstavujú vážny environmentálny problém, keďže sa v prírode nerozkladajú. „Dosiaľ známe biodegradovateľné plasty sa veľmi nerozšírili, a to najmä z dôvodu vysokej ceny a nevhodných spracovateľských a mechanických vlastností,“ hovorí Pavol Alexy, jeden z autorov riešenia nových biologicky degradovateľných polymérov. Tím odborníkov z Ústavu polymérov Slovenskej akadémie vied a Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave v spolupráci s firmou Envirocare vyvinuli nový ekologický materiál. „Jeho základom sú materiály z obnoviteľných zdrojov, napríklad škrobu a cukrov. Výsledkom je biologická rozložiteľnosť a úplná ekologická neškodnosť. Okrem týchto jedinečných vlastností sú aj recyklovateľné a po uložení do kompostu sa rozložia za menej ako 4 mesiace,“ objasňuje jedinečnosť startupu Alexy. A v konkurencii  biodegradovateľných polymérov majú naozaj čím zaujať. Ich materiál nie je krehký, nedochádza k poklesu pevnosti počas bežného skladovania. Sú vhodné dokonca aj na výrobu tenkých fólií. Cena týchto polymérov sa približuje cene bežne používaných plastov v porovnaní s cenou ostatných biodegradovateľných materiálov. Startupista zdôrazňuje, že ich produkt nerieši problémy úzkej cieľovej skupiny spotrebiteľov, ale prispieva k riešeniu globálnych problémov.

 

Kategória Art&Design

Slavo Hazucha, GUIDE

Vďaka ultrakvalitnej 3D simulácii na mobilnom zariadení si záujemca môže v GUIDE prezerať akýkoľvek produkt, a dokonca skúšať jeho funkcie ako v reálnom živote. „Vychádzali sme z toho, ako by sme chceli vidieť prezentované produkty,“ tvrdí zakladateľ startupu Slavo Hazucha. Oproti 3D vizualizácii alebo videu, ktoré predstavuje len lineárny predpripravený zážitok, GUIDE umožňuje voľne skúmať, spoznávať a experimentovať s produktom, napríklad autom či nábytkom. Vedie to k nepomerne autentickejšiemu zážitku. A to ešte nie je všetko. Startup je aj výborný manuál. „Na základe hlasom zadaného pojmu GUIDE ukazuje používateľovi postupy priamo v 3D simulácii na jeho konkrétnom zariadení,“ hovorí Hazucha. Podľa startupistu je GUIDE odpoveďou a skutočne moderným riešením nedostatkov súčasnosti. „Napriek existujúcim technickým možnostiam sa o produktoch informujeme z fotografií alebo videí a v domácnosti máme kopy tlačených manuálov, ktoré nikdy nie sú na dosah, keď ich naozaj treba. GUIDE má potenciál zefektívniť narábanie s produktmi a ušetriť množstvo času,“ dodáva na záver Hazucha.

 

Marianna Slivková, FOSALI®

Máte veľkolepé schodište, kde by ste privítali veľký luster, no žiadny ste nenašli? Startupisti z FOSALI® si všimli, že trh je zahltený nudnými svietidlami, ktoré sú väčšinou nevýrazné do veľkolepých priestorov. A tak sa rozhodli, že prinesú na tento trh niečo nové, niečo fresh. Začali teda navrhovať dizajnové lustre, ktoré sú výnimočné svojou veľkosťou. „Sú určené na miesta, kde treba zabezpečiť dostatočné osvetlenie na presun osôb, navodenie atmosféry alebo kde sú ťažko dostupné a neservisovateľné priestory,“ vysvetľuje Marianna Slivková z FOSALI®. O tom, že nejde o klasické lustre, vás presvedčí aj technológia, ktorú používajú. Ide totiž o optické vlákna v spojení s LED iluminárormi. Vyvinuli ich vlastnoručne, a tak sa im podarilo vytvoriť produkt, respektíve celé portfólio lustrov, ktorých dizajn je p

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.