30.12.2014, 15:08

Investujte s rozumom. Vieme, na čom zarobíte

Kam investujú známi finančníci a ktoré trhy sú tento rok vychytené a ktoré nie? V HN sme to zisťovali za vás.

Vaše investície rozumne rozložte

Princípy, ktorých sa drží Libor Kovalčík, Managing Director Partners Group SK, nepodliehajú sezónnosti, takže jeho odporúčania nebudú súvisieť len s rokom 2015. Tým, ktorým ich príjmy nestačia na dosiahnutie životných cieľov a snov, by som odporučil investovať do osobnostného rozvoja s cieľom zlepšiť svoj príjem, získaním lepšej práce, alebo rozbehom vlastného podnikania. „Čo sa týka priameho investovania, odporúčam využívať princípy, ktoré vedú k dlhodobému zveľaďovaniu majetku. Jedným z nich je napríklad vhodne rozkladať investičné riziko.

Majetní investori si zväčša svoj majetok rozdeľujú približne v nasledujúcom pomere: 25 percent hotovosť, depozit, 20 percent aktíva s pevným výnosom, 25 percent akcie, 10 percent alternatívne investície (zberateľské predmety) a 20 % nehnuteľnosti. Naopak, odmietam investície, ktorých pravdepodobnosť výnosu a kolísavosť hraničia s hazardom. Prípadne radím vyhnúť sa investíciám ovplyvneným vysokým menovým rizikom.“ Minimalizujte v portfóliách pomer investícií, kde výnos vzniká len na základe toho, že to, čo kúpite, musíte niekomu predať drahšie. Napríklad zberateľské predmety alebo zlato. Libor Kovalčík radí byť opatrný pri investíciách, kde likvidita, možnosť premeny investície na hotovosť, je obťažná alebo netransparentná.

Nízka cena ropy prinesie recesiu

Zaujímavý potenciál majú podľa Petra Világiho, analytika Fincentrum Slovensko, realitné investície v strednej a vo východnej Európe. Favoritom sú aj akcie rozvinutých trhov. „Odhady hovoria, že americký akciový index S&P 500 by mohol v roku 2015 narásť až o

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Súvisiace články