07.04.2014, 00:05

Vláda nerieši nezamestnanosť koncepčne

Štát by mal dať viac zákaziek malým firmám, myslí si Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti. Dali by prácu ľuďom, ktorí ju stratili.

Peniaze na podporu mladých ľudí bez práce by sa mali rozdeliť adresnejšie, tvrdí riaditeľ Inštitútu zamestnanosti Michal Páleník. Riešením sú aj štátne zákazky súkromným firmám

Vláda sa snaží znížiť nezamestnanosť mladých do 29 rokov dotovaním ich miezd. Súhlasíte s tým?
V princípe áno, ale tento projekt má niekoľko otáznikov.

Aké?
Mladí nezamestnaní sú veľmi „štruktúrovaní“. Existuje veľa skupín, ktoré majú svoje špecifické problémy, preto jeden nástroj, ktorým sú v tomto prípade dotácie na mzdy, nemôže nezamestnanosť vyriešiť.

O ktoré skupiny ide?
Sú to napríklad mladí Rómovia, ktorí ledva dokončili základnú školu a bývajú v osadách,  ale aj IT-vysokoškoláci, ktorí skončili „výšku“ v Bratislave, a všetky ostatné skupiny medzi týmito dvoma krajnými. Otázka je, ako nastaviť pre nich podmienky projektov zamestnanosti, aby každá cieľová skupina mala primeranú šancu zamestnať sa. Keďže štát zaplatil vysokoškolákom štúdium, mali by „brať“ nižšiu dotáciu ako ostatné skupiny. Takže je tu aj finančný aspekt, teda na ktorú cieľ

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.