16.11.2015, 00:01

Nechcete platiť daňovú licenciu? Založte si občianske združenie

Ak si chcete založiť občianske združenie, urobte to do konca roka. Ak to nestihnete, dve percentá z daní môžete čerpať až v roku 2018.


Do konca roka ostáva len niekoľko týždňov. Ľudia, ktorí si chcú založiť občianske združenie, by preto nemali otáľať. Je najvyšší čas tak urobiť, aby sa neobrali o možnosť získať dve percentá z daní.
Okrem toho občianske združenia neplatia daňové licencie. Preto sa nemusia obávať, že ak si ho založia do konca tohto roka, budú ju platiť aj za zdaňovacie obdobie 2015.


„Ten, kto to v tomto roku nestihne, bude môcť prijímať dve percentá z daní až v roku 2018 (za rok 2017),“ upozorňuje Boris Kukumberg z portálu firmaren.sk. „Ale ten, kto si združenie založí ešte v tomto roku, na budúci sa môže zaregistrovať ako príjemca pre podiel dane a v roku 2017 sa uchádzať o tieto financie,“ vysvetlil Kukumberg. 
Pripomína, že občianske združenia neplatia daňovú licenciu, preto sa nikto nemusí báť, že skoršie založenie bude pre neho znamenať výdavky. 

Výhodné je v rámci občianskeho združenia založiť si aj živnosť na podnikanie. „Vnímame to ako zaujímavé riešenie pre tých, ktorí majú podnikanie ,pre radosť,´ teda nežijú z neho. Ide napríklad o malé e-shopy, ktoré môžu mimovládkam finančne pomôcť pri ich ďalšej činnosti,“ dodal Kukumberg. 

Ak si ľudia chcú založiť občianske združenie, tak je najvyšší čas. Lebo laikom sa to málokedy podarí v krátkom čase. Štát sa totiž zaštítil byrokraciou a prísnosťou, ktorá zakladaniu združení príliš nepraje. V minulosti tomu tak nebolo.