24.11.2014, 00:45

Ultra rýchle stiahnutie aplikácií i múdre autá. Dočkáme sa o pár rokov

Kam sa budú uberať telekomunikačné technológie? Čo všetko prinesie rozvoj 4G siete? Pozrite sa, čo hovoria experti.

Top témou v trendoch telekomunikačných technológií bude v najbližších rokoch sieť 4G, hovorí Roman Calík, šéfredaktor časopisu Techbox. „Dvaja mobilní operátori ju už na Slovensku spustili, Telekom a Orange. Spoločnosť O2 ich nasleduje teraz v decembri. Štvrtý operátor, SWAN začal verejné testovanie svojej LTE (Long Term Evolution) siete v Trnave, komerčné spustenie však nastane podľa všetkého na budúci rok,“ tvrdí. Zároveň sa tým očakáva ešte väčší boj v konkurenčnom prostredí.

„Za najväčšiu výhodu 4G oproti 3G sieti považujem najmä vyššiu rýchlosť prenosu dát a podstatne nižšiu odozvu siete, takzvaný ping. V praxi to znamená oveľa rýchlejšiu a pohodlnejšiu prácu s internetom. Napríklad rýchlejšie načítanie videí z Youtube, kratší čas sťahovania aplikácií či rýchlejšie vykresľovanie internetových stránok,“ ilustruje výhody Branislav Caban z portálu mojandroid.sk. Pre úplnosť treba dodať, že plnohodnotné využitie 4G sietí podľa neho podstatne obmedzujú súčasné malé dátové balíčky operátorov. Tie majú bežne veľkosť 500 MB až 3 GB. „Takýto objem dát sa vo vysokorýchlostnej sieti míňa naozaj vysokým tempom,“ tvrdí Caban.

Rastúca výkonnosť

„Pre trendy na najbližšie roky bude príznačné s najvyššou pravdepodobnosťou to, že ľudia budú čoraz viac využívať dátové služby, prípadne služby, ktoré si na svoju funkcionalitu vyžadujú mobilné dáta,“ vysvetľuje Calík. Nároky na prenos čoraz väčších objemov dát budú totiž narastať. Vysokorýchlostné siete musia vedieť poskytn

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Súvisiace články